Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaisasiantuntijalta pysäyttävä skenaario jalkapallon MM-kisoista – latasi täyslaidallisen Fifalle: "Vaikuttaa hullummalta kuin koskaan"

6:23Kuolonuhrit vain pieni osa suurta suunnitelmaa – tällaista on Qatarin laskelmoiva"urheilupesu"Katso videolta: Kuolonuhrit vain pieni osa suurta suunnitelmaa – tällaista on Qatarin laskelmoiva urheilupesu.
Julkaistu 24.11.2022 18:56
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsalaistoimittaja ja jalkapalloasiantuntija Erik Niva sanoi suoraan norjalaiselle Dagbladetille, että kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa ei ole suinkaan parantunut puheenjohtajana ennen Gianni Infantinoa toimineen Sepp Blatterin ajanjakson jälkeen.

MAINOS

Jalkapallon MM-kisat
20.11.–18.12.

MTV ja C More esittivät MM-turnauksesta 22 ottelua suorina lähetyksinä!

LUE MYÖS: Diktaattorimaiset päätökset olivat liikaa – Saksa haastaa Fifan oikeuteen

LUE MYÖS: Toimittajan lippu ymmärrettiin väärin – Qatarissa alkoi törkeä riepottelu, poliisi mukana

Infantino otti korruptiosyytteet saaneen Blatterin paikan vuonna 2016. Blatter ehti toimia tehtävässään vuodesta 1998 lähtien. Infantino oli todennut virkaanastujaispuheessaan, että he aikovat herättää Fifan henkiin ja jalkapallon tulee olla keskipisteessä. 

– Tästä on tullut niin erikoinen MM-turnaus, kuten suurin osa ajatteli etukäteen Skandinaviassa. Emme tienneet, mitä tulee tapahtumaan, mutta outoja tapauksia on tullut joka päivä, Aftonbladetilla työskentelevä Niva totesi.

Niva on kirjoittanut useita kirjoja jalkapallosta ja toimii Ruotsin televisiossa asiantuntijana. Ruotsalaisen mielestä MM-kisojen oudot sattumukset alkoivat jo päivää ennen avausta, jolloin Infantino piti puheen.

– Se oli täysin käsittämätön suoritus jalkapallon johtavalta mieheltä. Sitten meillä oli avauspäivä, jolloin qatarilaiset lähtivät katsomosta kesken ottelun heidän suurena päivänään, Niva sanoi.

– Olin Infantinon lehdistötilaisuudessa. Se oli esitys, jossa hän ei lainkaan sisäistänyt sitä, mikä on ongelmallista Qatarin MM-kisoissa. Jos hän olisi valinnut toisen tien, olisi ollut nöyrä ja pohdiskeleva, niin silloin olisi voinut ymmärtää, koska Infantinon Fifa ei vienyt MM-kisoja Qatariin. Se oli Blatterin Fifa, Niva jatkoi.

LUE MYÖS: MTV vieraili Qatarin MM-fanialueella – edessä avautui silmiinpistävä näkymä: "Eiväthän ne puheet pitäneet ollenkaan paikkaansa"

LUE MYÖS: Katso: Tanskan TV-kanavan suora lähetys keskeytyi yllättäen Qatarissa – toimittaja raivostui: "Uhkailet meitä kameran murskaamisella?"

Fifan toiminta ei ole ruotsalaistoimittajan mielestä suinkaan parantunut, vaikka puheenjohtaja ja useat muut jalkapallopomot vaihtuivatkin korruptiosyytteiden jälkeen.

– Voisit ehkä kuvitella, että organisaatiosta on tullut terveempi sen johtoportaassa, mutta Fifa ei ole parantunut Sepp Blatterin jälkeen. Päinvastoin, nyt organisaatio vaikuttaa hullummalta kuin koskaan ennen. Olen miettinyt, että onko hän menettänyt kyvyn ajatella selväjärkisesti, Niva kertoi.

"Hänen valtansa ei ole uhattuna"

Infantino jatkaa hyvin todennäköisesti tehtävässään seuraavallakin kaudella, sillä hänellä ei ole vastaehdokkaita ensi maaliskuussa järjestettävässä Fifan kongressissa. Nivan mielestä Infantino on hyväksynyt, että hän ei ole suosittu Euroopan länsi- ja pohjoisosissa. 

– Fifalla on 211 jäsenmaata. Jos Aasia on tyytyväinen Infantinoon, jos Afrikka on tyytyväinen ja jos latinalainen Amerikka on tyytyväinen, niin hänen valtansa ei ole uhattuna, Niva totesi.

Niva uskoo, että jalkapallosta tulee entistä jakautuneempaa. 

– Olen siksi pitänyt jalkapallosta, koska se on yhdistänyt kaikki maailman ihmiset. Uskon, että se tulee jakautumaan usein eri tavoin. Rikkaille ja köyhille tulee omat ryhmittymänsä, Niva sanoi.

Yksi vuoden 2030 MM-kisojen hakemuksista on Kreikan, Egyptin ja Saudi-Arabian yhteisprojekti. Niva näkee, että tämä skenaario on mahdollinen. Saudi-Arabia on Qatarin tapaan ollut otsikoissa räikeistä ihmisoikeusrikkomuksista.

– En koskaan ajatellut, että MM-kisat Saudi-Arabissa olisivat mahdolliset, kun meillä on MM-turnaus Qatarissa vuonna 2022. Mutta se on hyvin mahdollista, että meillä voi olla MM-turnaus samalla alueella vain muutamia vuosia myöhemmin. Emme voi sulkea sellaista pois, minkä ajattelimme aluksi olevan mahdotonta, Niva kertoi.

LUE MYÖS: Katso tätä, Fifa-pomo – ministerit tekivät tärkeän ja häpeilemättömän eleen MM-katsomossa

Niva löytää kaikesta huolimatta positiivisia asioista nyt käynnissä olevasta MM-turnauksesta. 

– Jalkapallon voima on yhä mahtava. Ottelut itsessään ovat usein maagisia. Se ei ole negatiivista, että Euroopan tulee hyväksyä, että maailma ei pyöri vain heidän ympärillä. On olemassa muita näkemyksiä. Siinä on jotain tervettä, että Euroopalla ei ole monopolia jalkapallossa, Niva sanoi.

– Siinä on myös jotain virkistävää, että suurimmat kannattajaryhmät eivät välttämättä tule Saksasta tai Englannista, vaan Marokosta, Tunisista ja Saudi-Arabiasta. Se on mielestäni siistiä päästä näkemään heidän jalkapallokulttuurinsa. Se on positiivista. Mutta se olisi vieläkin parempaa, jos MM-kisat olisivat toisessa arabimaassa, jossa on suuremmat jalkapalloperinteet. Se olisi vieläkin suurempaa, jos jalkapallostadionit eivät olisi ihmisten hautojen päällä, Niva päätti.

LUE MYÖS: Tämän vuoksi Qatarin MM-kisat on merkittävä askel eteenpäin urheilussa

LUE MYÖS: Tuore tieto: Fifalta täyskäännös – poistaa katsomon sateenkaarikiellon

Lisää aiheesta:

Fifa-pamppu Gianni Infantinolta härski temppu – "Luulee olevansa jumala"FIFA-pomo Gianni Infantino jakoi kipinöivää tekstiä naisista – tähtipelaajalta välitön reaktioGianni Infantinon käsittämätön puhe aiheutti kohun – ja juuri se oli Fifa-pomon tarkoitus, uskoo asiantuntija: "Sitä viestiä en unohda piakkoin"C Moren asiantuntija ei edes harkinnut matkaa Qatarin MM-kisoihin – "En tuntisi hetkeäkään oloani turvalliseksi"Nas Mohamed, 35, saa päivittäin tappouhkauksia – lataa nyt tylyä tekstiä takkia kääntäneestä David Beckhamista: "Erittäin kieroa"Korruptioskaandalissa ryvettynyt Sepp Blatter näpäyttää Ruotsin hallitusta: "Tämä on urheilua, ei politiikkaa"
Jalkapallon MM 2022FifaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallon MM 2022
  • 22.11.202322:15
    MM-karsinnat

    Jalkapallon maailmanmestarilta odottamaton lausunto – "Hän ei puhunut asiasta mitään pukuhuoneessa"

  • 22.11.202314:48
    Kommentti

    Kommentti: Näin tylysti Qatarin jalkapallon 2022 MM-kisojen rakentajat unohdettiin

  • 31.10.202311:48
    Jalkapallo

    Kommentti: Lionel Messin palkitseminen oli virhe

  • 26.06.202308:54
    Jalkapallo

    "Suolabeibe" rikkoi hiljaisuuden kohutempauksestaan – nämä kuvat MM-juhlinnassa aiheuttivat vihamyrskyn

  • 23.06.202309:15
    Urheilu

    Marca: Saudi-Arabian MM-kisaunelma romukoppaan – tämä syy johti yllätysratkaisuun