Tanskan TV2:n suora lähetys Qatarista keskeytyi yllättäen tiistaina, kun paikalle saapunut turvallisuusviranomaiset ilmoittivat, että tiimillä ei olisi lupaa kuvata. Tiimi oli tekemässä ennakoivaa lähetystä sunnuntaina alkavista jalkapallon MM-kisoista.
MAINOS
Jalkapallon MM-kisat 2026
11.6.–19.7.MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla 52 MM-turnauksen ottelua suorina lähetyksinä! Otteluohjelman näet tästä linkistä.
LUE MYÖS: Nas Mohamed, 35, saa päivittäin tappouhkauksia – lataa nyt tylyä tekstiä takkia kääntäneestä David Beckhamista: "Erittäin kieroa"
LUE MYÖS: "Kaikkien aikojen epäeettisimmät kisat" – Näin MTV:n päätoimittaja ja ohjelmapäällikkö vastaavat kysymyksiin Qatarin MM-turnauksesta
TV2 oli tekemässä tavanomaista raporttia Qatarin Dohan yleisellä kadulla, kun kaikki keskeytyi Qatarin turvallisuusviranomaisten toimesta. Toimittaja Rasmus Tantholdt yritti sanoa paikalle tulleille henkilöille, että heillä on suora lähetys käynnissä, mutta paikalle golfkärryllä saapuneita viranomaisia tämä ei kiinnostanut.

