Massiivisesta Katiska-huumevyyhdistä tuomiota odottavan Niko Ranta-ahon uusista huumerikosepäilyistä on vangittu ainakin yksi henkilö jo marraskuussa, käy ilmi käräjäoikeuden tiedoista.
Käräjäoikeuden tietojen mukaan yksi henkilö on vangittu marraskuun lopulla epäiltynä törkeästä huumausainerikokseta Vantaalla. Niko Ranta-aho ja kolme muuta miestä on vangittu samaisesta rikoksesta epäiltyinä.
Lue myös: Niko Ranta-ahon uusista huumerikosepäilyistä lisää vangitsemisia – nimet tuttuja Katiska-vyyhdistä
Poliisi ei kommentoi kiinniottojen määrää
Tapauksen tutkinnanjohtaja vahvistaa kyseisen vangitsemisen liittyvän samaan tutkinnassa olevaan huumevyyhtiin. Hän ei kuitenkaan halua kertoa enempää epäiltyjen kiinniottojen ajankohdista tai epäiltyjen määrästä, sillä tapauksen tutkinta on yhä pahasti kesken.
Poliisi haluaa turvata näistä seikoista vaikenemisella tapauksen tutkinnan, sillä sen mukaan mahdollisia rikoksista epäiltyjä henkilöitä voi yhä olla ottamatta kiinni.
