Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallimestari Ogier erikoisista lähdökohdista Suomen MM-ralliin

3:51Sebastien Ogier testaa Suomessa –"Tauon jälkeen ei ole helppo päästä rytmiin"
Julkaistu 11.07.2018 17:44
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin viisi edellistä maailmanmestaruutta valloittanut Sebastien Ogier aloitti keskiviikkona valmistautumisensa Suomen MM-ralliin.

LUE MYÖS: "Maailman paras paikka nuorelle kuljettajalle" – vedenjakajalla ajava Teemu Suninen imee oppia Sebastien Ogierilta

Ogier antoi Ford Fiesta WRC -autolleen kyytiä Oriveden lähistöllä, kun hän haki oikeita säätöjä kahden viikon kuluttua ajettavan soraralliin. Kahden päivän testirupeama tulee tarpeeseen, sillä MM-sarja on ollut tauolla kuukauden verran.

- Suomen nopeilla teillä on vaikeaa päästä oikeaan rytmiin. Otin hieman rennommin parilla ensimmäisellä vedolla, Ogier raportoi aamupäivän ajojen jälkeen MTV Sportille.

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier ajamassa testejä Oriveden lähistöllä.

Ogier starttaa itselleen oudoista lähtökohdista Suomen MM-ralliin. Ranskalaismestari on MM-sarjassa toisena, mikä tarkoittaa sitä, ettei hänen tarvitse aurata Keski-Suomen sorateitä rallin ensimmäisenä kunnon ajopäivänä. Ogier on putsannut irtosoraa Jyskälässä useampana kesänä peräjälkeen.

Tällä kertaa auraajan rooli lankeaa Hyundai-kuljettaja Thierry Neuvillelle.

- Toisaalta tämä tarkoittaa sitä, että meidän pitää kuroa kiinni piste-eroa MM-sarjassa. Se on tavoitteenani kauden toisella puoliskolla. Mutta olen toki tyytyväinen, ettei minun tarvitse avata tietä.

- Ralli on uudistunut paljon, ja se tekee rallista haastavan. Tällä kertaa minulla on kuitenkin edes pieni ajolinja edessäni erikoiskokeilla, Ogier sanoi.

LUE MYÖS: Legendaarinen Safari-ralli tekemässä paluuta WRC:hen!

Ogier luottaa täysin siihen, että hän voi ottaa kuudennen perättäisen maailmanmestaruutensa.

- MM-taistossa 27 pistettä on hyvä ero, mutta peli ei ole vielä selvä. Tämä on mielenkiintoinen haaste minulle, ja odotan sitä innolla. Yritän kaikkeni, enkä luovu tittelistä helpolla.

Ketkä ovat Ogierin mielestä suosikkeja Suomen MM-rallissa? Entä mitä ranskalaismestari aikoo tehdä ensi kaudella hänen nykyisen sopimuksensa päättyessä? Ogier vastaa kysymyksiin jutun yläpuolella olevalla videolla!

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogierilta myrskyvaroitus Kalle Rovanperälle heti testeissä? "Ero kuin yöllä ja päivällä"Sebastien Ogierilta täystyrmäys spekulaatioille – hämmästelee asemaansa: "En odottanut"Sebastien Ogier palasi konttorille – rallimestarilta paljastus viime kaudesta: "Välillä ärsytti"Ralliautoon palaava Sebastien Ogier vahvisti myös Esapekka Lapin kannalta oleellisen tiedon: "Rallien määrän pitäisi pysyä noilla paikkeilla"Lähtöpaikasta yllättäen etua Sebastien Ogierille? "Suorituskykymme on kohdillaan"Sebastien Ogier lataa paineet MM-rallissa suomalaisten niskaan: "Erittäin nopeita sorateillä"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 31.10.12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"