Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sebastien Ogier lataa paineet MM-rallissa suomalaisten niskaan: "Erittäin nopeita sorateillä"

3:51Sebastien Ogier testaa Suomessa –"Tauon jälkeen ei ole helppo päästä rytmiin"
Julkaistu 12.07.2018 15:03
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Sebastien Ogierilla ei ole kovinkaan hyvät muistot Suomen MM-rallista viime kesältä.

LUE MYÖS: Rallimestari Ogier erikoisista lähdökohdista Suomen MM-ralliin

Vuosi sitten ranskalaismestari jäi Keski-Suomessa pisteittä ulosajoa seuranneen keskeytyksen vuoksi. Kahden viikon kuluttua Ogier jahtaa huomattavasti parempaa tulosta, kun kauden kahdeksas MM-osakilpailu ajetaan Jyväskylän ympäristössä.

Ogier on MM-pisteissä toisena Hyundain Thierry Neuvillen perässä, mutta Ogier ei pidä belgialaistähteä suurimpana voittajasuosikkina Suomen sorarallissa. Ford-kuljettaja Ogier ei pitkään mieti kysyttäessä hänen pahimpia vastustajiaan heinäkuun viimeisenä viikonloppuna ajettavassa MM-rallissa.

– Odotamme Toyotan olevan vahva täällä. He pääsevät kisaamaan kotimaisemissaan ja he ovat testanneet täällä paljon. Tallin kuljettajat Jari-Matti Latvala, Esapekka Lappi ja Ott Tänak ovat erittäin nopeita tällaisilla sorateillä, Suomessa tällä viikolla testannut Ogier kertoo MTV Sportille.

– Tavoitteenani on taistella Toyota-kuskeja vastaan. Myös meidän auto toimii hyvin näissä olosuhteissa. Viime vuonna vauhti oli kohdallaan, mutta valitettavasti kisamme päättyi liian aikaisin. Tänä vuonna yritämme ajaa samaa vauhtia, mutta koko rallin ajan, Ogier jatkaa.

Ogierin sopimus on katkolla jälleen tämän kauden päättyessä. Kuljettaja käy keskusteluja M-Sport Fordin lisäksi myös muiden tallien kanssa, eikä uran päättyminenkään ole täysin poissuljettu vaihtoehto.

– Jos minulle tarjotaan hyvää vaihtoehtoa, jatkan todennäköisesti rallin parissa. Se on tällä hetkellä pääsuunnitelma. Mutta otan rennosti tämän tilanteen, olen tehnyt tätä pitkään eikä minulla ole enää mitään tarvetta näyttää. Tarkastelen vielä eri vaihtoehtoja. Saatte varmasti tietää pian enemmän, Ogier vinkkaa.

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogierilta täystyrmäys spekulaatioille – hämmästelee asemaansa: "En odottanut"Sebastien Ogier paljasti tulevaisuuden suunnitelmansaJari-Matti Latvala paljasti Sebastien Ogierin suunnitelman – villit huhut vellovatRalliautoon palaava Sebastien Ogier vahvisti myös Esapekka Lapin kannalta oleellisen tiedon: "Rallien määrän pitäisi pysyä noilla paikkeilla"Suomen MM-rallin ennakkoasetelmat luovat päänvaivaa Sebastien Ogierille – "Se tekee tilanteestani kimurantin"Rallimestari Ogier erikoisista lähdökohdista Suomen MM-ralliin
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 31.10.12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"