Hengityssuojainten käyttö on kasvanut koronapandemian aikana maailmanlaajuisesti. Suojainten käyttö on lisäksi herättänyt paljon keskustelua siitä, onko se hyödyllinen viruksen ehkäisyn kannalta. Etenkin riskiryhmään kuuluvat ovat puun ja kuoren välissä.
Espoolainen Katri Vuorvirta, 23, on käyttänyt kasvomaskia jo vuosia.
Koronaepidemian aikana hän on saanut hämmästyä, millaista palautetta tuntemattomat ihmiset antavat hänelle maskin käytöstä.
Lue myös: Rajun koronataistelun hävinnyt perheenisä jätti jälkeensä koskettavan viestin: "Isi on ollut todella kipeä ja peloissaan…"
– Kerran eräs nuorisojoukko kaupan edessä alkoi tietoisesti yskimään ja räkimään, kun kävelin heidän ohitse.
– Ihmiset huutelevat, että maskin käytöstä ei ole hyötyä ja että käytän sitä turhaan.
Katri kertoo, että kommentointi on muuttunut sitä törkyisämmäksi, mitä pidemmälle koronaepidemiassa ollaan edetty.
– Eihän se hyvältä tunnu.
Maski kasvoilla astman vuoksi
Maski ei suinkaan ole tullut kuvioihin uudenlaisen koronaviruksen myötä, vaan Katri on tottunut suojaamaan kasvonsa jo useamman vuoden ajan ennen epidemiaa.

