Puolustaja Lepistö: Pelaajat fiksumpia MM-kaukalossa

Leijonat Slovakia-voiton jälkeen, kuva: EPA/VALDA KALNINA
Leijonat Slovakia-voiton jälkeen, kuva: EPA/VALDA KALNINAEpa
Julkaistu 08.05.2008 02:14(Päivitetty 08.05.2008 03:03)

Ensimmäisen ottelunsa MM-kaukalossa pelannut Leijona-puolustaja Sami Lepistö pääsi nopeasti kiinni Slovakia-ottelun pelitempoon. Lepistö pelasi edellisen ottelunsa Pohjois-Amerikan AHL-liigan Hershey Bearsissa parisen viikkoa sitten.

- AHL:ssä mennään välillä niin kovaa, ettei sinä ole mitään järkeä. Jengi polkee tuhatta ja sataa ihan hulluna. Täällä on mielestäni vähän hitaampi tempo. Tietysti täälläkin vauhti on tosi kova, mutta maailmanluokan pelaajat ovat myös vähän fiksumpia, Lepistö vertaili.

Suomi kohtaa seuraavassa ottelussaan perjantaina Latvian. Lepistö vakuuttaa, että Norja-pelin virheistä on opittu eikä vastustajaa enää aliarvioida.

- Jokaiseen peliin pitää valmistautua kuin siellä olisi Kanada vastassa. Sitten tulee vaikeaa, jos ruvetaan aliarvioimaan muita joukkueita. Kyllä meidän latautuminen on nyt kunnossa, Lepistö lupaa.

(MTV3)