Punainen ei olekaan seksikkäin väri – vai onko sittenkin? Selvitykset kumosivat toisensa.
Brittiselvityksessä havaittiin, ettei punainen olekaan seksikkäin väri – todellisuudessa hempeät karamellivärit takaavat kiihkon makuuhuoneessa.
Selvitykseen osallistui kaksi tuhatta kotitaloutta, ja sen teki matkailupalvelu Travelodge.
Kyselyn tuloksia tutkimalla havaittiin, että keltainen, sininen ja vihreä antavat parhaat yöunet. Sinisellä unta irtosi noin kahdeksan tuntia, mutta violetissa huoneessa unen määrä oli vain alle kuusi tuntia. Tutkijoiden mukaan purppura saattaa stimuloida aivoja ja vaikeuttaa rentoutumista, jolloin unen määrä jää vähäiseksi.
Punaista on pidetty intohimon värinä, mutta selvityksen mukaan punaisen keskellä nukkuvat parit harrastavat seksiä harvemmin kuin karamellivärein sisustetuissa huoneissa nukkuvat. "Karamelliväriset" parit harrastivat seksiä noin kolme kertaa viikossa, "punaiset" vain kerran.
Mutta mikä on totuus?