Punainenko väreistä seksikkäin – mitä sanoo tiede?
Punainen ei olekaan seksikkäin väri – vai onko sittenkin? Selvitykset kumosivat toisensa.
Brittiselvityksessä havaittiin, ettei punainen olekaan seksikkäin väri – todellisuudessa hempeät karamellivärit takaavat kiihkon makuuhuoneessa.
Selvitykseen osallistui kaksi tuhatta kotitaloutta, ja sen teki matkailupalvelu Travelodge.
Kyselyn tuloksia tutkimalla havaittiin, että keltainen, sininen ja vihreä antavat parhaat yöunet. Sinisellä unta irtosi noin kahdeksan tuntia, mutta violetissa huoneessa unen määrä oli vain alle kuusi tuntia. Tutkijoiden mukaan purppura saattaa stimuloida aivoja ja vaikeuttaa rentoutumista, jolloin unen määrä jää vähäiseksi.
Punaista on pidetty intohimon värinä, mutta selvityksen mukaan punaisen keskellä nukkuvat parit harrastavat seksiä harvemmin kuin karamellivärein sisustetuissa huoneissa nukkuvat. "Karamelliväriset" parit harrastivat seksiä noin kolme kertaa viikossa, "punaiset" vain kerran.
Mutta mikä on totuus?
Vuonna 2012 brittifirma LittleWoods.com teki samantapaisen selvityksen, jossa kahdelta tuhannelta aikuiselta kysyttiin, millaisessa ympäristössä he harrastavat seksiä. Tässä selvityksessä purppura, punainen ja taivaansininen koettiin seksikkäimmiksi väreiksi.
Selvityksen mukaan punaista suosivat henkilöt harrastivat seksiä 3,18 kertaa viikossa ja taivaansinisen fanit 3,14.
Selvityksen mukaan silkkilakanat purppuraisessa huoneessa on eroottisin yhdistelmä. Ne LittleWoodsin shoppaajat, joilla oli silkkilakanat, harrastivat seksiä 4,35 kertaa viikossa.
Huono-onnisin värivalinta vuoden 2012 selvityksessä oli harmaa, sillä sen värisessä makuuhuoneessa harrastettiin seksiä vain 1,8 kertaa viikossa. Vihreällä värillä seksikertojen määrä nousi 1,89:ään ja beigellä 1,97:ään. Keskimäärin seksiä harrastettiin 2,55 kertaa viikossa.
Punainen viehättää
Vuonna 2010 Rochesterin yliopistossa tehdyn tutkimuksen perusteella naiset pitävät miestä seksikkäänä, mikäli hänellä on punainen paita.
– Havaitsimme, että naiset pitävät punaiseen puetun miehen statusta korkeampana. He uskovat tämän ansaitsevan rahaa muita todennäköisemmin, ja kipuavan menestyksen tikkaita. Korkean statuksen viesti saa naisen viehättymään, tutkimusta johtanut Andrew Elliot kuvaa.
Sama tulos saatiin Englannissa, Saksassa, Kiinassa ja Amerikassa, joten punaisen viehätys vaikuttaa olevan universaali. Sen, miksi Travelodgen selvityksen tulos kertoi päinvastaista, voi kenties selvittää tutkimusotannan pienuudella.
Testaa!
Lue myös:
AVA/Maria Aarnio
Lähteet: Daily Mail, Red Orbit, Medical Daily
Kuvat: Colourbox
Uusimmat
-
15:06
Argentiinassa löydettiin uusi dinosauruslaji – yhtäläisyyksiä nykyajan krokotiilien kanssa
-
14:57
Vantaalla räjähdys kerrostaloasunnossa – yksi loukkaantui
-
14:44
Kaiken voittanut Real Madridin tähtivalmentaja vahvisti: eläköityminen edessä
-
14:04
Ota tämä pois kaulastasi, kun hyppäät autoon – poliisi varoittaa vakavista vammoista
-
13:55
Britannia: Ainakin kahdeksan Venäjän sotilaskonetta tuhoutui lentokenttäiskussa – MTV seuraa sotaa
-
13:48
Renny ja Johanna Harlinin lapselle kansainvälinen nimi: "Oli meille tärkeää"
-
13:46
Salman Rushdien puukottaja 24-vuotias mies, kertoo NBC – epäillään ääriajattelijaksi
-
13:17
Taleban hajotti väkivaltaisesti naisten mielenosoituksen Kabulissa – vaativat "leipää, työtä ja vapautta"
-
13:15
Edesmennyt Jussi Hakulinen oli Herra Ylpön lapsuudensankari ja sittemmin ystävä – muistelee kaksikon ensimmäistä puhelua
-
13:02
Sometähti Auri Kananen esittelee pahimmat siivoamansa asunnot – "Ihan kivasti on tavaraa"
-
13:00
Suomen taivaalla loistanut Space X:n raketti sai monet hieraisemaan silmiä: "Ajateltiin, että mitähän nyt tapahtuu" – katso video
-
12:38
Vaihtuuko Valtteri Bottaksen tallikaveri? Alfa Romeolla kiperä kysymys ratkottavana
-
12:38
Tanskalaisseurue pahoinpiteli suomalaismiehiä baarissa – karu hyppypotku päähän tallentui valvontakameraan
-
12:14
Ulkoministeri Haavisto MTV:lle: Näin Suomi voi itse rajoittaa venäläisille myönnettäviä turistiviisumeita
-
12:08
Jari Litmanen paljasti, minkä polttavan kysymyksen Barcelona-luotsi Xavi toistuvasti esittää: “Aina kun me näemme”
-
11:36
Matti Mattsson säkenöi päämatkallaan ja paineli välieriin: "En usko, että mitään maagista tarvitaan"
-
11:32
Oder-joki on täyttynyt kuolleista kaloista – alueella varoitetaan ympäristökatastrofista
-
11:25
Suomalaisten saunominen murto-osa piikkilangoilla suojattujen datakeskusten sähköntarpeesta – MTV selvitti, miten paljon ne kuluttavat
-
11:14
FC Barcelonan rekisteröintisopassa iso käänne – 100 miljoonan rahoitustemppu pelasti, lähes kaikki uudet tähdet kehiin
-
11:10
Johanna Harlin kertoo synnytyksestään – esikoistytär tuli vauhdilla maailmaan
-
Lataa lisää