Laskiaisherkkuja ei tarvitse rajoittaa pelkkiin perinteisiin laskiaispulliin kermavaahdolla, hillolla tai mantelimassalla.
Mitä herkkuja perinteisten laskiaispullien sijaan voisi sitten leipoa? Tarvitset vain ripauksen luovuutta ja hyppysellisen herkullisia aineksia! Jos pulla on kuitenkin suosikkisi, kokeile vaihteenvuoksi tätä laskiaisherkkua hieman erilaisilla täytteillä tai tee pikkupullien sijaan kokonainen pitko:
Pullan sijaan voit valmistaa myös meheviä laskiaisleivoksia. Nyt on myös hyvä hetki hyödyntää pakkasessa lojuvat marjat ja leipoa maistuva marjapiirakka:
Aina voit toki myös leipoa niitä perinteisiä laskiaispullia hillolla tai mantelimassalla:
Vastaa myös tiukkaan laskiaisgalluppiin: Miten laskiaispulla kuuluu syödä? Kokonaisena vai osissa? Kansi vai pohja ensin? Vastaa!
Reseptit: Ruokakesko
Uusimmat
-
07:21
Maria Veitola harvinaisissa yhteiskuvissa Jotti-rakkaansa kanssa – juontajalta herttainen postaus festariviikonlopusta
-
07:10
Junat kulkevat taas Turun ja Salon välillä – maanantaina alkanut häiriö korjattu
-
07:05
Simppeli testi paljastaa, juotko riittävästi vettä – selvitä sekunneissa
-
07:05
Suomalaiset keskiviikkona EM-kisoissa: Paljon herkkua – Wilma Murto ja moukarinaiset taistelevat mitaleista
-
06:44
Ukrainan asevoimien ylipäällikkö: Venäjä tulittaa Ukrainaa jopa 800 kertaa päivässä – MTV seuraa sotaa
-
06:44
Ukrainalaislapset oppivat suomea vauhdilla valmistavassa opetuksessa – ”Haluan oppia kielen ja asua jatkossa täällä"
-
06:40
Mitä ihmettä? Elon Musk kertoi ostavansa Manchester Unitedin – "Olkaa hyvä"
-
06:30
Tuore suomalainen NHL:n ykköskierroksen varaus, Leijonien olympiavoittaja ja kulttiveljekset – pelaajamarkkinoilla vielä nimekkäitä pelaajia vapaana
-
06:15
Näin tupakkateollisuus valehteli kuluttajille vuosikymmenten ajan – "Todistetusti voidaan puhua salaliitosta"
-
06:01
Tietokirjailija Markus Leikola vertaa Vladimir Putinia katutappelijaan, joka ”ymmärtää voittamisen ja häviämisen termit”
-
06:00
Biden hyväksyi laajan ilmasto- ja terveydenhuoltopaketin – "Maan suurin sitoumus"
-
05:54
Talousvaikeuksissa rypevän Uniperin tilanteesta uutta tietoa tänään – julkistaa puolivälikatsauksen
-
05:47
Hollywoodissa menestynyt saksalainen ohjaaja Wolfgang Petersen on kuollut
-
05:40
Espoossa saatiin heti esimakua syksyn tulevasta tautikierteestä – lasten vanhemmille tärkeä viesti: "Toivoisin muiden kunnioitusta"
-
05:21
Vaarallinen ukkosmyrsky saapuu Suomen ylle tänään – jopa rakeita ja trombeja ennustetaan
-
23:52
Zelenskyi varoittaa ukrainalaisia pysymään poissa Venäjän sotilaskohteista – MTV seurasi sotaa
-
23:44
Münchenin yleisö lauloi – kotiyleisön suosikki syöksyi maagisen 100 metrin mestariksi
-
23:43
Sveitsin hävittäjähankinnat joutumassa uuteen kansanäänestykseen
-
23:01
Saksalaistähdeltä hurja nousu Euroopan mestariksi! Münchenin ottelu huipentui valtavaan näytökseen
-
22:54
Kymmeniä kuollut Nigerin vuotuisissa tulvissa
-
Lataa lisää