Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Prinssi Williamin vaimolle koulutusta kidnappausuhan vuoksi

Kuva: EPA
Kuva: EPA
Julkaistu 03.08.2011 14:25(Päivitetty 03.08.2011 20:16)

The Sun -lehti paljastaa että Cambridgen herttuatar Catherine on käynyt läpi intensiivistä harjoitusta siltä varalta, jos hänet kidnapataan.

Prinssi Williamin vaimona hänen julkinen profiilinsa on niin korkea, että brittiläiset SAS-erikoisjoukot ovat antaneet hänelle koulutusta sen varalle josko joku haluaisi napata hänet lunnaiden toivossa.

Hänelle on opetettu muun muassa autolla ajamista kovan paineen alaisena sekä koodattujen viestien lähettämistä. Myös suhteen muodostaminen kidnappaajien kanssa on ollut mukana koulutuksessa.

– Tällaisissa koulutuksissa otetaan huomioon niin henkiset kuin fyysiset elementit. Tärkeintä on kuitenkin kouluttaa ihminen varautumaan erikoisiin tilainteisiin. Mitä tahansa voi tapahtua, kuten kun 1980-luvulla kun Buckinghamin palatsiin murtautunut mies pääsi keskustelemaan kuningatar Elisabetin kanssa tämän makuuhuoneeseen, lähde kertoo lehdelle.

Myös muut kuninkaalliset perheen jäsenet ovat käyneet samantyylisen kurssin. Prinssi Willliam kävi omansa kurssinsa 16-vuotiaana SAS:n tukikohdassa Herefordissa. Prinsessa Dianan käydessä omaa koulutustaan hänen tukkansa syttyi tuleen.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

ViikkohoroskooppiSyyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessaKristiina Mäkelän kilpasisko poseeraa rohkean paljastavissa kuvissa – "Kuuma mamma"KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroaTähtiopettajan TTK-taival keskeytyi jo kolmannen kerran: "Ihan epätodellinen olo"Kisan keskeyttänyt TTK-pari tunteikkaana: "Pettynyt ja surullinen"