Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraati: Suomen Nato-jäsenyys lopettaisi höpinän EU-puolustuksesta – "Nato on Euroopan puolustusjärjestelmä"

10:59Pöllöraati pohtii Nato-selontekoaKatso video: Näin MTV:n Pöllöraati näkee Suomen Nato-tien eilisen selonteon jälkeen.
Julkaistu 14.04.2022 10:19

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Pöllöraadissa pohdittiin tänään sitä, kuinka voimakkaasti Nato-selonteko ohjaa Suomen päätöksentekoa. Raatilaisten mukaan Suomen Nato-jäsenyys on sinettiä vaille varmaa. 

Suomen Nato-selonteko julkaistiin eilen keskiviikkona. Selonteko ei ota suoraan kantaa Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen vaan listaa sen vaikutuksia niin hyvässä kuin huonommassakin.

Selonteon on tulkittu suorasukaisesti puhuvan Nato-jäsenyyden puolesta. Myös pöllöraatilaisten mukaan selonteossa todetaan yksiselitteisesti, että Suomen on reagoitava muuttuneeseen turvallisuuspoliittiseen tilanteeseen. 

– Suomea viedään kohti Natoa kuin koski venettä eikä niin kuin ajopuuta. Tämän viittauksen tunnistavat kaikki, jotka ovat tutustuneet viime sotien aikaiseen historiaan, sanoo politiikan toimittaja Jari Korkki.

Lue myös: Huipputärkeä selonteko julki – tällaisia vaikutuksia Suomen Nato-jäsenyydellä voisi olla

Iso uutinen olisi liittymättä jättäminen

Kulta ry:n pääsihteerin Rosa Meriläisen mukaan on vaikea kuvitella, mitä muuta kuin Nato-jäsenyyden hakemista selonteossa mainittu reagointi voisi tarkoittaa.

– Rivien välistä ja riveiltäkin voi lukea, että muu ratkaisu kuin Nato-jäsenyys olisi suomettumisen tie.

Myös MTV Uutisten päätoimittaja ihmettelisi, jos Nato-jäsenyyttä ei nyt haettaisi.

Ilkka Ahtiainen

– Olisi tosi suuri uutinen, jos Suomi ei lähtisi liittymään Natoon askel askeleelta.

Lue myös: Päätoimittajan kommentti: Suomi ottaa historiallisia askeleita kohti Naton jäsenyyttä – onko nopeus sittenkin valttia?

"Niin suoraan kuin sen voi sanoa"

Ahtiaisen mielestä selonteon avainvirke, jossa Nato-prosessiin ohjataan, löytyy sivulta 28. Kyseisessä tekstiosiossa todetaan seuraavasti:

"Tilanteessa, jossa Venäjä pyrkii rakentamaan etupiiriä sopimuksin ja sotilaallisin keinoin, reagoimatta jättäminen muuttuneeseen turvallisuusympäristöön saattaisi johtaa Suomen kansainvälisen aseman muuttumiseen ja liikkumatilan kaventumiseen".

– Tuossa se on niin suoraan kuin sen nyt voi sanoa, Ahtiainen sanoo.

– Jos ei nyt oteta Nato-optiota käyttöön, niin aika vaikea kuvitella, sellaista tilannetta, missä se sitten otetaan, kysyy puolestaan Jari Korkki.

Lue myös: Turvallisuuselonteko valmistui – Haavisto: "Nyt tehdään jotakin sellaista, mitä ei olla ennen tehty"

Meriläinen poimii selonteosta kolme kohtaa, joista olisi hänen mnielestään hyvä käydä kansalaiskeskustelua.

Ne ovat kysymys Ahvenanmaasta, kysymys selonteossakin käsitellystä henkisestä kriisinkestävyydestä ja ehkä tärkeämpänä asiana mahdollinen EU:n yhteisen ulko- ja turvallisuuspolitiikka.

Ahtiainen toteaa, että Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu helpottuu, jos Suomi liittyy Natoon.

– Loppuu höpinä EU:n yhteisistä puolustusjärjestelyistä ja mahdollisista turvatakuulausekkeista, MTV Uutisten päätoimittaja sanoo.

Lue myös: Kymmenen pointtia tuoreesta selonteosta – näin Suomen Nato-jäsenyyttä perustellaan

Korkki puolestaan muistuttaa, että keskustelua EU-puolustuksesta ei käytännössä käydä missään muualla kuin Suomessa ja Ruotsissa.

– Muiden maiden turvallisuusrakenteenne on Nato. Ei heillä ole mitään tarvetta tehdä mitään muuta turvallisuusrakennetta.

– Nato on se Euroopan puolustusjärjestelmä, komppaa Meriläinen.

Lisää aiheesta:

Kuka johtaa Suomen "Nato-orkesteria"? Onko pakko auttaa, jos Nato-maassa syttyy sota? Paljonko jäsenyys maksaa? Asiantuntijat vastasivat MTV:n katsojien kysymyksiin"Naton varjopuolia ei ole käyty läpi, vaan jätetty se työ eduskunnalle" – näin puolueissa suhtaudutaan lähiviikkojen Nato-pohdintaanHaavisto nimesi kolme uhkaa, joilta Nato-jäsenyys toisi Suomelle turvaaTekeekö Suomi Nato-täyskäännöksen pelon ohjaamana? Tutkija kommentoiUpin Mika Aaltola: B-vaihtoehtona olleesta Natosta on tullut Suomen A-vaihtoehto – tässä syytEeva Lehtimäen kommentti: Kansalaiset kiiruhtavat Nato-kantoineen poliitikkojen edellä
NatoMaanpuolustusSuomiUkrainan sotaPöllöraatiUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • Eilen10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ti09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • 22.10.22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • 22.10.16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"

  • 22.10.12:17
    MTV Uutiset Live

    Presidentti Niinistö panttasi "selkeää kantaansa" Natoon liittymisestä – vältteli vastausta viimeiseen asti