Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi ei välttämättä tutki vakaviakaan kunnianloukkauksia – samaan aikaan virkavallan huomio voi kiinnittyä pikkujuttuihin

13:23Miten Ukrainan sota on vaikuttanut Suomen sisäiseen turvallisuustilanteeseen? Näin vastaa poliisiylijohtaja Seppo KolehmainenMiten Ukrainan sota on vaikuttanut Suomen sisäiseen turvallisuustilanteeseen? Näin vastaa poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen
Julkaistu 20.10.2022 10:54

MTV UUTISET–STT

Kunnianloukkausten poliisitutkinta on epäjohdonmukaista, arvioidaan Helsingin yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa. Esitutkinta voi jäädä toimittamatta vakavissakin tapauksissa, kun samaan aikaan poliisi saattaa tutkia vähäisiä kunnianloukkausepäilyjä.

Ongelmallista on tutkimuksen mukaan myös se, että rasistisiin motiiveihin ei poliisitutkinnassa juurikaan kiinnitetä huomiota. Yhtään tutkimusaineistossa ollutta rasistista kunnianloukkausepäilyä ei ollut tutkittu törkeänä kunnianloukkauksena.

– Aineistossamme on jokaiselta tarkastellulta poliisilaitokselta samantyyppisiä tapauksia, joissa toinen tai osa oli edennyt syyttäjälle ja toisessa tai osassa oli tehty esitutkinnan rajoittamispäätös. Esitutkintaa ei välttämättä toimiteta vakavammissa tapauksissa ja vähäisissä jutuissa se saatetaan toimittaa, kertoo tutkijatohtori Kristiina Koivukari yliopiston tiedotteessa.

Tutkimuksessa tarkasteltiin Itä-Uudenmaan, Sisä-Suomen ja Itä-Suomen poliisilaitosten esitutkintapäätöksiä kunnianloukkausepäilyissä vuodelta 2019. Tarkasteltavina olivat etenkin ne tapaukset, joissa esitutkinta oli rajoitettu eli tutkinta jätettiin toimittamatta loppuun niin sanotuilla vähäisyys- ja kustannusperusteilla.

Neljäsosa epäilyistä tutkittiin

Kunnianloukkauksesta voidaan tuomita sakkoja. Vuosina 2010–2020 vain noin neljäsosassa epäillyistä kunnianloukkaustapauksista esitutkinta on viety loppuun.

Useimmissa tapauksissa on siis jo ennen esitutkinnan aloittamista tai pian aloittamisen jälkeen päädytty siihen, että rikosepäilyä ei tutkita.

– Tämä on perusteltua siitä näkökulmasta, että kunnianloukkauksen tunnusmerkistö voi täyttyä helpostikin ja hyvin vähäisten, yksittäisten loukkausten perusteella, joiden selvittämiseen pitkä ja kallis rikosprosessi ei ole välttämättä tarkoituksenmukainen, Koivukari sanoo.

Ongelmallista on Koivukarin mukaan kuitenkin se, että päätöksiä esitutkinnan loppuun viemisestä tai keskeyttämisestä tehdään usein puutteellisilla tiedoilla selvittämättä loukkauksen sisältöä, tapahtumia ja teon aiheuttamaa kärsimystä ja vahinkoa. Tällöin esimerkiksi laajoja tai pitkään jatkuneita häirintätapauksia saattaa jäädä tunnistamatta.

Lue myös: Katujengikäräjillä heiluteltiin rasismikorttia – MTV:n Rikostoimittajat: "Viranomaisten ei pitäisi mennä tähän lankaan"

Lisää aiheesta:

Poliiseista tehty puolen vuoden aikana ennätysmäärä rikosilmoituksia: Vuosittain ilmoituksia tehdään noin 1 000 – osa selvästi kiusallaanLähisuhdeväkivallan ja seksuaalirikosten tutkinnoissa merkittäviä laiminlyöntejä – ongelmia erityisesti Itä-Uudenmaan ja Pohjanmaan poliisilaitoksillaPoliisi ei aloita esitutkintaa vanhoista tv-sarjoistaIso osa poliisista tehdyistä rikosilmoituksista jää tutkimatta – Onko laki kaikille sama? "Ei poliisin tekemiä rikoksia villaisella paineta"Rikosoikeuden professori: "On tapauksia, joissa oikeusjärjestelmää on pyritty käyttämään väärin"Jättääkö poliisi rikoksia tutkimatta – kannattaako edes tehdä rikosilmoitusta? Nyt vastaa myrskyn silmään joutunut poliisi
KunnianloukkausPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kunnianloukkaus
  • 30.9.05:33
    Rikos

    Liputta matkustanut nöyryytti lipuntarkastajaa sylkemällä – kalliiksi tuli

  • 17.9.15:59
    Sofia Virta

    "Tarkoitus haitata uraa": Sofia Virtaa halventanut ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksesta

  • 16.9.17:37
    Yhdysvallat

    New York Times tyrmää Trumpin kunnianloukkauskanteen

  • 21.8.12:41
    Facebook

    Lasta Facebookissa nimitellyt eläinaktivisti tuomittiin kunnianloukkauksesta – väitti "opettaneensa"

  • 22.7.15:24
    Rasismi

    Svenska Yle: Kolmea epäillään Lucia-neidon kunnianloukkauksesta