Lastenhuoneen sisustukseen haluttiin alusta lähtien löytää teema, joka olisi pikku asukkaansa näköinen. Pitkän pohdinnan tuloksena Erik halusi teemaksi merirosvomaailman. Kalustuksen tuli sisältää kaikki oleellinen: sänky, pöytä ja tuoli sekä säilytystila leluille ja vaatteille.
Muutoksen suunnitteli sisustusarkkitehti Marianne Sundell

Sänky toimii tietysti nukkumispaikkana mutta myös oleskelu- ja leikkipaikkana. Pöytä on askartelua ja piirtämistä varten ja pöydän alaosa toimii leikeissä keulapiikkinä ja kajuuttana. Tuolit ovat arkkuja, jotka kätkevät sisälleen leluja ja kirjoja ja vaatesäilytys on merimiessäkeissä. Tuolien istuintyynyt ovat tarrakiinnitteisiä. Valaisimet ovat lyhtymäiset ja toinen hehkulampuista on punainen opastinvalo, joka toimii myös yövalona.
Huone tarjoaa monimuotoisen tilan missä voi myös toteuttaa fyysistä liikuntaa, kuten kiipeilyä kannelle, ryömimistä kajuuttaan, hyppimistä yli arkkujen jne. - vain mielikuvitus asettaa rajoitukset leikille. Kuitenkin on hyvä muistaa, että tämäkin sisustus on tehty asukkaansa oloiseksi, eli juuri sellaiseksi paikaksi missä lapsen on virikkeellistä mutta turvallista leikkiä.
Värisävyiksi valittiin merellinen sininen ja ruskea sävy. Seinät maalattiin huoneen toiselta puolelta siniseksi, jotta huone saatiin jaettua kahteen osaan. Maalattu puoli huoneesta edustaa merta ja oven suuntainen seinämä edustaa satamaa. Seinä maalattiin yläosastaan aaltomaiseksi ja siihen lisättiin helmiäislasyyriä, jolla saatiin laineenomaista kiiltoa, joka vaihtelee valon tulokulman mukaan harmaaseen vivahtaen. Meren puolella laiva on tummaa, tervaista isoisän vanhaa puuvenettä jäljittelevää ruskean sävyä ja sataman puolella puun sävynä on ruosteisempi sävy.




