Kiteen Pallon kärkietenijä Juha-Matti Sirviö on tottunut voittamaan pesäpallon Suomen mestaruuksia. Lauantain kultamitali oli jo hänen uransa viides, vaikka mies täyttää kuun lopussa vasta 21 vuotta. Edelliset mestaruudet tulivat kasvattajaseura Sotkamon Jymyssä, mutta siellä hänen roolinsa oli pienempi. Viime vuoden loppuotteluja hän joutui katsomaan sivusta reisivamman vuoksi.
Täksi kaudeksi Kitee teki täsmähankinnnan hankkimalla Sirviön uransa lopettaneen Jarno Kaksosen tilalle. Kaksonen palasi kuitenkin kesätauon jälkeen Kiteen paitaan tilkitsemään ulkopeliä. Kaksonen keskittyi kolmospuolen tukkimiseen ja Sirviö jatkoi siepparina ja kärkietenijänä.
- Täytyy myöntää, että tämä on makein kultamitalini, koska olen saanut olla suuressa roolissa täällä, Sirviö sanoo.
Myös pelinjohtaja Pasi Varonen suitsuttaa Sirviötä.
- Jos joku yksittäinen pelaaja täytyy nostaa, niin nostaisin Sirviön nimen. Häneltä huikea kausi: meni kentälle korkealla prosentilla ja hänen merkityksensä kärkietenijänä oli ennen kaikkea se, että hän veti vanavedessään myös muut etenijät kentälle.
- Kärkimiestähän yritetään aina polttaa, muut pääsivät siinä takana tulemaan, Varonen muistuttaa.
(MTV3-STT)
