Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Pelkään liiton kaatuvan seksin puutteeseen" – mistä pienten lasten vanhemmat löytävät aikaa seksielämälle? Supermutsi vastaa

Ympärillä pyörivät lapsukaiset voivat tehokkaasti tappaa seksielämään, jos siihen ei panosta hiukan.
Ympärillä pyörivät lapsukaiset voivat tehokkaasti tappaa seksielämään, jos siihen ei panosta hiukan.Shutterstock
Julkaistu 04.03.2018 17:03

MTV LIFESTYLE

Lapsiperhearjen koulima terveydenhoitajaäiti, Supermutsi, vastaa vanhempia askarruttaviin lapsiin, perhe-elämään tai parisuhteeseen liittyviin kysymyksiin ammattitaidolla maalaisjärkeä ja huumoria unohtamatta.

Kysymys: Ajan ottaminen seksielämälle tuntuu olevan pikkulapsiarjessa täysin mahdotonta, ja pelkään koko avioliiton kohta kaatuvan krooniseen seksin puutteeseen. Mitä teen?

Supermutsin vastaus: Löysin ratkaisun tähän hyvin yleiseen pulmaan läheltä, omasta elämästäni. Nykyään en edes ymmärrä, miten olen voinut elää lapsiperheen arkea useamman vuoden ilman lukkoa makuuhuoneen ovessa. Montakohan rakastelukertaa olisi mennyt vähän rentoutuneemmin?

Olin siis aiemmin samassa tilanteessa, jossa monen muun perheen tapaan vanhemmat odottavat kuumeisesti lastenohjelman alkavan. Seuraavaksi stressiä kannetaan siitä, että seksi ei voi kestää pidempään kuin Ryhmä Haun jakso. Spontaanin seksin saa unohtaa, koska se pitää suunnitella alkavaksi klo 17.00. Ekana tulee lasten lemppari, saadaan ehkä jopa vähän äännellä. Mitä jos jakso onkin tylsä? Mitä jos makuuhuoneen ovi aukeaa ennen aikojaan? Sitä miettii, että olenko turmellut lapseni, jos silmät näkevätkin jotain, mitä ne eivät voi vielä ymmärtää? Missä iässä he nyt alkavatkaan ymmärtää, että mistä äidin ja isän yhteisessä painihetkessä onkaan kysymys?

Ovi lukkoon ja huoli pois, vanhemmat. Lapsi ei traumatisoidu, jos hän ei jokaisella sekunnilla pääse heti vanhemman luo. Opetelkoot kärsivällisyyttä ja sitä, että joskus vanhemmankaan ei tarvitse rynniä paikalle ensimmäisen huudahduksen kajahdettua.

Ota kumppaniasi kiinni silloin, kun siltä tuntuu. Jaksat arjen paremmin, kun saat hetken olla jotain muuta kuin vanhempi. Saat olla nainen tai mies omien halujesi kanssa. Sulje korvasi, mikäli joku käy oven takana kysymässä jotain. Takaisin voi huutaa, että ”tulen ihan kohta”. Tuo lausahdus voi olla myös kumppanisi korvaan hyvin kiihottavaa.


Seksi on kahden aikuisen välinen juttu, eikä siihen kuulu lapsia yleisöksi. Silloin, kun lapset ovat siinä iässä, että he voivat tulla vahingossa vanhempien makkariin, on viisainta pitää ovi hetken säpissä. Jo yllättävän nuorena lapsille alkaa tulla erilaisten havaintojen kautta viestejä seksuaalisuudesta, mutta se saa leikki- ja alakouluiässä näkyä vielä suukotteluna ja haleina sekä arvostavana puheena. Ajan myötä lapset alkavat ymmärtää oven kiinnipitämisen syyn.

Mutta nyt menee hetki, täällä on käynnissä vanhempien oma pikku kakkonen. Älä häiritse.

lomake

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla. 

VanhemmuusPerheSeksi ja parisuhdeLifestyle

Lisää aiheesta:

Neljä asiaa, jotka menevät pieleen monella parilla – "On yleinen harhaluulo, että..."Aviomiehen päiväunet olivat liikaa – pariskunta otti käyttöön 3x3-säännön: "Olin lakannut välittämästä siitä, että..."Älä anna seksin muuttua askareeksi muiden joukossa! Seksiasiantuntija varoittaa elämänmuutoksesta, joka "voi pilata seksielämäsi"En enää tiedä, miten tehdä aloite seksiin – miten tulisi toimia? Supermutsi vastaaKolumni: ”Äiti, se peli on mennyt mun aivoihin” – nämä neljä tilannetta kertovat kipeästi, miksi lapsi ei voi olla vastuussa ruutuajastaanEi enää häiriötekijöitä seksin aikana! Näin petipuuhat onnistuvat lapsiperheessä

Tuoreimmat aiheesta

Vanhemmuus
  • 23.12.21:01
    Joulu

    "Myös aikuinen saa pettyä lahjaansa" – Supernanny kertoo, kuinka selviät pyhien tunnemyrskystä

  • 20.12.06:03
    Kiina

    Kiinalaisrikkaiden käsittämätön vauvatehtailu ilmi: Pohatta kehuskelee sadalla lapsellaan

  • 12.12.18:57
    Vauvat

    Yllättävä tutkimustulos vauva-arjesta

  • 4.12.09:55
    Kela

    Näin elatustuen ja elatusavun määrät muuttuvat vuonna 2026

  • 9.11.14:15
    Lapset

    Kaikki lapsilisästä: Näin lapsilisää maksetaan vuonna 2026