Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Haavisto varoittaa Libanonin tilanteesta: "Pakolaiskriisin uhka todellinen"

1:50Evakuoiko Suomi kansalaisiaan Libanonista? Näin suurlähettiläs vastaaKATSO MYÖS: Evakuoiko Suomi kansalaisiaan Libanonista? Näin suurlähettiläs vastaa.
Julkaistu 01.10.2024 12:49
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Israelin hyökkäys Libanoniin voi aiheuttaa pakolaiskriisin, varoittaa vihreiden kansanedustaja ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan jäsen Pekka Haavisto.

Israel kertoi eilen illalla aloittavansa "rajatun maaoperaation" Etelä-Libanoniin. Lisäksi Israel on tehnyt jälleen tänään iskuja Libanonin pääkaupungin Beirutin eteläosaan.

Israel on sanonut hyökänneensä Libanonissa toimivaa äärijärjestö Hizbollahia vastaan ja surmanneensa lukuisia järjestön johtohenkilöitä.

Lue myös: Israel väittää iskeneensä asetehtaisiin Beirutissa, Hizbollah vastannut tykistötulella – MTV seuraa

Haavisto: Maahyökkäys nostaa pakolaisten määrää

Pekka Haavisto katsoo, etteivät hyökkäyksen vaikutukset rajoitu vain sotatoimiin.

– Pakolaiskriisin uhka alueella on todellinen. Jo lähes miljoona pakolaista on etsinyt suojaa aiempien sotatoimien vuoksi, ja maahyökkäys tulee nostamaan pakolaisten määrää, Haavisto toteaa tiedotteessaan.

Haaviston mukaan Libanonilla ei ole valmiuksia suojella kansalaisiaan.

Lue myös: Israel kertoo aloittaneensa "rajatun maaoperaation" Libanoniin

Kansanedustajan mielestä Suomen tulisi tukea Libanonin hallintoa EU-pöydissä sekä edistää israelilaisten ja palestiinalaisten välisten neuvottelujen aloittamista.

Haavisto katsoo, ettei Lähi-idän kriisiä voi hallita, jos sen alkusyytä ei kyetä ratkaisemaan.

Avainasemassa tilanteeseen on Haaviston mukaan kahden valtion synty Israelin ja Palestiinan alueelle.

Lisää aiheesta:

Tutkija: Israelin iskut Unifil-joukkoihin eivät ole sattumaaUlkoministeri Valtonen Libanonin tilanteesta: Kaikki vaaran ainekset ovat ilmassaIsrael hyökkää Libanonissa, miten käy suomalaisten? "Evakuointi ei ole helppo päätös"Israelin puolustusministeri: Sodassa alkaa uusi vaihe, painopiste siirtyy pohjoiseenUhkaukset kärjistymässä – Hizbollah: Yksikään paikka Israelissa ei olisi sodassa turvassaIsraelilaispäällikkö: Sota Israelin ja Libanonin rajalla entistä todennäköisempi
Israelin ja Hizbollahin sotaLibanonHizbollahIsraelLähi-itäPekka HaavistoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hizbollahin sota
  • 26.10.14:57
    Israel

    Israel iski taas Libanonin eteläosaan, kaksi kuoli

  • 3.10.19:56
    Libanon

    Israel iski kranaatein lähelle rauhanturvaajia Libanonissa

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 6.8.17:30
    Hizbollah

    Hizbollah tyrmäsi Libanonin päätöksen aseriisunnasta: "Käyttäydymme niin kuin tätä ei olisi olemassa"

  • 21.6.10:48
    Hizbollah

    Israel iski Hizbollahia vastaan Libanonissa