Auringonvalo auttaa usein ihosairauksista kärsiviä, mutta liiallinen auringossa oleilu voi kostautua myöhemmin. Psoriasisliiton asiantuntija, Psorilinjan sairaanhoitaja Kristiina Rautio vastaa neljään auringonvaloa koskevaan väitteiseen.
Katso yllä olevalta videolta, millaisista luomista ei tarvitse huolestua.
1. ”Tarvitsemme aurinkoa D-vitamiinin saannin turvaamiseksi.”
Riittävä D-vitamiinin saanti on tärkeää muun muassa luuston ja hampaiden terveydelle. Auringonvalon vaikutuksesta ihossa syntyy D-vitamiinia.
Auringonvaloa tarvitaan kuitenkin D-vitamiinin muodostuksen käynnistämiseksi niin vähän, ettei aurinkoa tarvitse sen vuoksi erityisesti ”ottaa”. Kesällä jo noin 15 minuutin aikana käsivarsille saatu auringonvalo riittää ylläpitämään elimistön D-vitamiinitasoa.
Toisaalta D-vitamiinivarastot tyhjenevät jo alkusyksystä huolimatta siitä, miten kauan auringossa on kesällä oleillut.
Lue myös: Ihosyöpää voi sairastaa, vaikka iholla ei näkyisi mitään
2. ”Rusketus on terveen ihon merkki.”
Ruskettuminen kertoo itse asiassa ihon pyrkimyksestä suojautua auringon haitallisen UV-säteilyn vahingollisilta vaikutuksilta. Rusketus suojaa kuitenkin ihoa vain osittain. Liiallinen auringossa oleilu aiheuttaa vähitellen ihovaurioita ja muun muassa kiihdyttää ihon vanhenemista.
3. ”Auringonvalo parantaa ihosairauksia.”
Aurinko ei paranna kroonisia ihosairauksia, mutta esimerkiksi psoriasisihottuma yleensä lievittyy auringossa, koska UV-säteily lievittää tulehdusta ihossa.

