Moni päiväkodin työntekijä on huolissaan liiallisen ruutuajan vaikutuksista lasten tunteiden ilmasuun. Brittiläisen kyselyn mukaan lapset, jotka ovat jatkuvasti nenä kiinni näytössä, turhautuvat ja purevat muita herkemmin.
Jo aikaisemmin on uutisoitu lasten runsaan ruutuajan huonoista puolista. Liiallisen näytön tuijottamisen on kerrottu aiheuttavan esimerkiksi enemmän ADHD-oireilua. Jopa Maailman terveysjärjestö WHO on antanut alle viisivuotiaille suositellun ruutuajan.
Nyt muun muassa Daily Mail uutisoi uudesta kyselystä, jonka mukaan alle kouluikäiset lapset, jotka viettävät eniten aikaa ruudun edessä, kärsivät myös eniten ongelmista kommunikaatiossa sekä tunteiden ilmaisussa.
Brittiläiseen kyselyyn vastasi yli 1 000 päiväkodin johtajaa sekä työntekijää. Mielipidetutkimuksen hoitoalan ammattilaisilla teetti daynurseries.co.uk-sivusto, joka on päiväkotien työntekijöille suunnattu ammattijulkaisu.
Vanhempien pitää auttaa lapsia käsittelemään tunteita
Kyselyn vastauksista ilmenee, että lapsi puree päiväkodissa nuorempiaan tai hoitohenkilökuntaa herkemmin, jos lasten vanhemmat ovat kiireisiä eivätkä lapset saa tarpeeksi huomiota. Toinen syy puremiselle on vastanneiden mukaan myös se, että älylaitteiden tuijottelun takia lapsi voi turhautua herkemmin.
Asiantuntijoiden mukaan eniten näyttöjä tuijottavat lapset turhautuivat kaikista eniten ja purivat toisia lapsia.

