Suomen kreikkalais-roomalaisen painin EM-kisajoukkueella oli lennolla Varnaan kolmen tunnin odotusaika Wienin lentokentällä. Joukkue ei istunut savuisessa kahvilassa, vaan painui läheisimmän hotellin kuntosalille jumppaamaan ja saunomaan.
Suomen EM-kisajoukkueen johtaja ja lääkäri Tuomo Karila tähdentää, että painijoiden tai minkä tahansa muun painoluokkalajin urheilijoiden painojen pudottamisella ei ole mitään tekemistä laihduttamisen kanssa.
- Ulkonäön kohentamisen vuoksi tätä ei tehdä. Se vain kuuluu aivan olennaisena osana tähän urheiluun, toteaa Karila, jolla itsellä oli huomattavia hankaluuksia pysyä 74-kiloisissa ja hän päättikin uransa 84 kilon sarjassa.
Painoista huolehtiminen on taitolaji siinä missä painiminenkin. - On se hyvin tarkkaa. Pahinta mitä urheilijalle tässä lajissa voi olla, on vaa'alle jääminen. Toiseksi pahinta on se, että painojen vetäminen on tehty väärin ja painijalta lähtevät jalat alta eli urheilija menettää ennen kisoja voimansa.
Karilan mukaan optimitilanne on, että painija pääsee aloittamaan painojensa vetämisen noin pari viikkoa ennen kisoja.
- Ensin kevennetään ruokavaliota normaalista noin 6000 kalorista vuorokaudessa noin puoleen ja aina loppua kohden jopa 500 kaloriin. Hyvä on nauttia sinä aikana valkuaispitoista ravintoa. Nesteistä aletaan pudottaa vasta aivan viimeisinä päivinä.
Hiet pois luottokortilla
Painijoiden saunassa urheilijat eivät istu lauteilla hikoilemassa, vaan saunassa jumpataan, jotta hiki irtoaisi tehokkaasti.
- Se ei todellakaan ole mikään nautinto. Iholle noussut hiki kaavitaan saman tien pois. Siihen touhuun monet ovat alkaneet käyttää jotain luottokorttia, joka on ihan hyvä skraba, Karila naurahtaa.
Jos saunajumpan jälkeen grammoja on vieläkin liikaa, niin sitten lähtevät urheilijan taustajoukotkin saunaan. Varnan EM-kisoissa Kim-Jussi Nurmelasta viimeiset 400 grammaa piti hieroa ulos kropasta. Hierojina olivat Karila ja päävalmentaja Mikael Lindgren.
