Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Orpo katkenneesta merikaapelista: Vielä ei tarvita Naton artikloja

2:09Itämerellä häiriöitä kahdessa kaapelissa – Saksan puolustusministeri syyttää sabotaasiaItämerellä häiriöitä kahdessa kaapelissa – Saksan puolustusministeri syyttää sabotaasia
Julkaistu 19.11.2024 19:12

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että sotilasliitto Naton artikloja ei vielä tarvita Itämerellä katkenneen tietoliikennekaapelin tapauksessa. 

Orpon mukaan olennaista on nyt tutkia rauhassa, mitä on todella tapahtunut. Orpo kommentoi asiaa medialle tänään.

Lue myös: Asiantuntija huolestui kaapelivaurioiden mahdollisesta taustasta: "Myrskyn merkit"

Ulkoministeri, kokoomuksen Elina Valtonen väläytti eilen Naton viidennen artiklan mahdollisuutta asiassa. Esimerkiksi Iltalehti kertoi Valtosen sanoneen, että hybriditoimet voivat olla perusteena viidennen artiklan käyttöön. Viides artikla velvoittaa jäsenmaat auttamaan hyökkäyksen kohteeksi joutunutta toista Nato-maata.

Lue myös: KRP ja Traficom kertovat vaurioituneen merikaapelin tilanteesta – "Emme tulleet yllätetyiksi"

Suomen ja Saksan välisessä kaapelissa havaittiin vika maanantaina aamuyöllä.

Mitä Itämeren kaapelivaurioista tiedetään ja mitä ei?

Tämä kaapelirikoista tiedetään:

– Itämerellä on havaittu lyhyen ajan sisällä kaksi tietoliikennekaapelien vauriota: Suomen ja Saksan sekä Ruotsin ja Liettuan välisissä kaapeleissa.

– Suomen ja Saksan välisessä C-Lion1-tietoliikennekaapelissa havaittiin vika maanantaina aamuyöllä kello neljän jälkeen. Kaapelin omistavan tietoverkkoyhtiö Cinian mukaan kaikki kaapelin kuituyhteydet ovat katkenneet.

– C-Lion1-kaapelin rikkoutumispaikka on Itämerellä Ruotsin talousvyöhykkeellä, Öölannin eteläkärjen itäpuolella noin 700 kilometrin päässä Helsingistä. Sijainti on yhtiön mukaan vilkkaimman laivaliikennöintialueen ulkopuolella.

– Helsingistä Saksan Rostockiin kulkeva kaapeli valmistui vuonna 2016. Itämeren pohjassa kulkeva merikaapeli on lähes 1 200 kilometriä pitkä.

– Kaapelin katkeaminen ei ole merkittävästi vaikuttanut internetyhteyksiin Suomessa, kertoi Liikenne- ja viestintävirasto Traficom tiistaina. Huoltovarmuuskeskuksen mukaan kaapelikatkolla ei ole ollut vaikutuksia huoltovarmuuteen.

– Liettuan ja Ruotsin välillä kulkeva kaapeli vaurioitui Liettuan yleisradioyhtiö LRT:n mukaan noin kymmeneltä sunnuntaiaamuna. Telian käyttämän kaapelin omistaa ruotsalainen Arelion. Yhtiön tiedottaja kertoi tiistaina, että kaapeli on täysin vaurioitunut eikä sen läpi tällä hetkellä kulje liikennettä.

– Suomen ja Saksan ulkoministerit ovat kertoneet, että maiden välisen kaapelin vauriosta on käynnissä perusteellinen tutkinta. Ruotsin siviilipuolustusministeri puolestaan kertoi SVT:lle Ruotsin viranomaisten tutkivan molempia tapauksia.

– Ruotsissa kaapelivahinkoja tutkitaan epäiltynä sabotaasina. Ruotsin poliisi kertoi asiasta tiistaina iltapäivällä.

– Keskusrikospoliisi (KRP) on aloittanut selvitykset Suomen ja Saksan välisen tietoliikennekaapelin katkeamisesta. Tutkintapyynnön teki Cinia.

– KRP ei vielä kommentoi, millä rikosnimikkeellä kaapelin katkeamista tutkitaan Suomessa. KRP on käynnistämässä yhteisen tutkintaryhmän kaapelivaurioista yhdessä Ruotsin poliisin kanssa.

– Cinian mukaan kaapelin korjausalus lähtee tällä tietoa torstaina Ranskasta ja korjaus alkanee alkuviikosta. Kaapelin korjauksen arvioidaan valmistuvan marraskuun loppuun mennessä.

Näistä ei ole vahvistettua tietoa:

– Kummankaan kaapelin vaurioitumisen syystä, aiheuttajasta tai mahdollisesta tahallisuudesta ei ole tietoa. Ainakin Suomen ja Saksan välisen kaapelin kuitenkin uskotaan katkenneen ulkoisen voiman, kuten ankkuroinnin tai pohjatroolauksen, aiheuttamana.

– Suomen viranomaiset eivät vielä ole ottaneet kantaa siihen, liittyvätkö Suomen ja Saksan välisen kaapelin sekä Liettuan ja Ruotsin välisen kaapelin vauriot toisiinsa.

– Viranomaiset eivät ole kommentoineet kahden eri kaapelin rikkoutumispaikkojen fyysistä välimatkaa.

– Kiinalainen rahtilaiva Yi Peng 3 on liikkunut Itämerellä merikaapelien lähistöllä samoihin aikoihin, kun kaapeleissa havaittiin vaurioita. Viranomaiset eivät ole kommentoineet laivan mahdollista yhteyttä vahinkoihin.

Lähde: STT

7:25Mitä uutta on ilmennyt Itämeren merikaapelien vaurioista?Mitä uutta on ilmennyt Itämeren merikaapelien vaurioista? Näin kommentoi asiantuntija.

Lisää aiheesta:

KRP aloittanut esiselvityksen uudesta kaapelivauriostaKRP aloittanut esitutkinnan merikaapelin katkeamisestaAsiantuntija huolestui kaapelivaurioiden mahdollisesta taustasta: "Myrskyn merkit"KRP selvittää kaapelin katkeamista Itämerellä – viranomaisilla tänään tiedotustilaisuusTämä Itämeren kaapelivaurioista nyt tiedetäänMerikaapelin katkeamisen syy ei vielä tiedossa – Valtonen ei spekuloi
ItämeriInternetSuomiPetteri OrpoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itämeri
  • 22.10.18:31
    Venäjä

    Media: Venäläiset pommikoneet lensivät Itämerellä

  • 15.10.15:31
    Ruotsi

    Venäläinen sukellusvene saapui Itämerelle – ruotsalaiset varpaillaan, Puolustusvoimat vaikenee

  • 13.10.15:22
    Merikaapeli

    Tutkinta Ruotsin ja Latvian välisen tietoliikennekaapelin vaurioittamisesta on lopetettu

  • 10.10.18:21
    Työtapaturmat

    Porkkalanselällä tapahtui sunnuntaina onnettomuus, jossa mikään ei lopulta ollut sitä, miltä näytti

  • 5.10.19:37
    Onnettomuudet

    Vakava onnettomuus Porkkalanselällä: Miehistön jäsenet putosivat 14 metriä – nyt kommentoi meripelastusjohtaja