Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Olen väsynyt tähän" – nälvityltä Therese Johaugilta surullinen puheenvuoro

Therese Johaug on ollut kovilla.
Therese Johaug on ollut kovilla.
Julkaistu 24.02.2020 07:11
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Therese Johaug on joutunut ylivoimansa takia kärsimään: hänen on sanottu olevan liian hyvä ja tuhoavan hiihtoa. Norjalaistähti sanoo nyt suoraan olevansa toisinaan väsynyt kohtaamaansa kritiikkiin.

Johaug tyrmäsi muut tuoreeltaan kuuden osakilpailun mittaisella Ski Tourilla. Toiseksi sijoittunut maannainen Heidi Weng jäi Johaugista hurjat 3.40,8 minuuttia.

LUE MYÖS: "Ei ollut järjen häivää" – Jari Isometsä näki Ski Tourin hämmentävässä päätöksessä kutkuttavia suomalaismerkkejä

Johaug kokee olevansa elämänsä kunnossa. Norjalainen nosti esiin, että hän on tätä nykyä aiempaa monipuolisempi ja viittasi erikseen sprinttisuorituksiinsa. Ski Tourilla hän voitti ensimmäistä kertaa maailmancupin sprinttikilpailun erikoisluonteisessa Åren ylämäkisprintissä ja ylsi lisäksi Meråkerin sprintissä välieriin.

– Nyt yllän (sprintissä) puolivälieriin ja välieriin ja osoitan, että olen laajentanut repertoaariani ja että en ole hyvä pelkästään ylämäissä, Johaug sanoi Aftonbladetin mukaan.

"On myös väärin, että voitan liikaa..."

Osaltaan kritiikki on Johaugin dominoinnissa kohdistunut kilpailuohjelmaan. Ski Tourin väitettiin suosineen Johaugia.

– Minusta tuntuu, että minun täytyy puolustaa itseäni, koska hiihdän liian lujaa, Johaug sanoi ja jatkoi:

– On väärin, että on sprintti ylämäessä, on väärin, että on pitkän matkan kisa ja on väärin, että lopetus on takaa-ajona tai on väärin, että lopetus on laskettelurinteessä.

– Nyt lopetimme 15 kilometrin takaa-ajolla eikä se ollut laskettelurinteessä, mistä sain kuulla paljon Tour de Skin aikana. On myös väärin, että voitan liikaa...

Johaug on ollut nälvinnän keskellä paikoitellen kovilla.

– Yritän joka päivä olla parempi hiihtäjä. Sitten sitä kuulee, että pilaan lajia. Joskus sitä väsyy itsensä puolustamiseen.

Lisää aiheesta:

Kissa pöydälle Therese Johaugista – Jari Isometsä: "Fysiologisesti mahdotonta"Hiihto ampuu itseään jalkaan? Therese Johaug avasi suunsa: "Koko urani minua lyötiin siitä"Therese Johaug otti painavasti kantaa venäläisurheilijoiden tilanteeseen – "Ei ole hyvä"Therese Johaug hymyili leveästi kuultuaan Jari Isometsän sanat – "Toivon, että asia on noin MM-kisoissa"Therese Johaug avautuu piinastaan: käy psykologilla joka päivä Krista Pärmäkoski kommentoi kilpailukiellosta palanneen Therese Johaugin ylivoimaa – ”Olisin huolissani jos ei olisi niin murskaava”
MaastohiihtoTherese JohaugUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ma13:35
    Iivo Niskanen

    Iivo Niskaselta taas uusi yllätys – Jari Isometsä innostui: "Haluaa kovia rykäisyjä"

  • 2.11.16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • 2.11.15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"