Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorten MM-kiekon raunioilta paljastui jälleen koronatartunta – rokottamaton KHL-hyökkääjä jumittui hotelliinsa: "Istun vain huoneessani"

2021 Getty Images
Julkaistu 01.01.2022 09:33
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Nuorten jääkiekon MM-turnaus Kanadassa peruttiin jo muutama päivä sitten, mutta joukkueet ovat matkustaneet kotimaihinsa vasta uudenvuoden haminoissa. Kisoissa positiivisen koronanäytteen antaneet pelaajat joutuvat kuitenkin jäämään karanteeniin.

Kisat päätettiin keskeyttää keskiviikkona, kun aiemmin Yhdysvaltojen joukkueessa todetun tartunnan lisäksi Slovakian ja Venäjän joukkueissa todettiin koronatartunnat.

LUE MYÖS: Nuorten Leijonien kapteeni tyrmistyi MM-kisojen keskeytyksestä – "Uskomaton juttu"

LUE MYÖS: Antti Pennaselta suoraa kritiikkiä MM-kisajärjestäjien niskaan – "Olen kiukkuinen siitä, miten tämä hoidettiin"

Venäläinen MatchTV kertoo, että Venäjän joukkueessa todettiin kisojen perumisen jälkeen vielä yksi tartunta, kun hyökkääjä Danila Jurovin näyte osoittautui positiiviseksi.

Jurov sai tiedon tartunnastaan uudenvuoden aattona. Hänet määrättiin kymmenen päivän karanteeniin hotellihuoneeseensa.

– Sain aamulla soiton, minulle kerrottiin, että testini oli positiivinen, ja että pysyn täällä, Jurov kertoo MatchTV:lle.

KHL-joukkue Metallurg Magnitogorskissa pelaava Jurov kertoo, ettei ole vielä saanut koronarokotetta. Hänen mukaansa Metallurgissa rokotetta ei anneta alle 18-vuotialle. Jurov täytti 18 vuotta 22. joulukuuta.

– Siellä on sellainen sääntö. Haluan rokotuksen heti kun palaan Venäjälle.

Elo hotellikaranteenissa on toistaiseksi mennyt lähinnä nukkuessa.

– Oloni on ollut melko normaali. Nukuin yön yli ja kuume on laskenut. Ajattelin nukkua päiväunet iltapäivällä, Jurov sanoo.

– Istun vain huoneessani. Minulle jätetään ruokaa ovelle.

Kunhan oireet helpottavat, Jurov aikoo pitää kunnostaan huolta keinoilla, jotka ovat hotellihuoneessa mahdollisia.

– En ole vielä tehnyt mitään, koska minulla oli vielä eilen kuumetta. En halua aiheuttaa keholleni liikaa stressiä. Kun oloni paranee, pyrin keksimään jotain tapoja kuntoilla huoneessani.

Jurov kertoo olleensa yhteydessä joihinkin joukkuekavereihinsa ja puhuneensa Magnitogorskin päävalmentajan Ilja Petrovitshin kanssa. Valmentaja tuki nuorta hyökkääjää.

– He sanovat, että tämä on testi minulle, ja että kaikki järjestyy. Täytyy vain jaksaa tämä loppuun saakka.

Lisää aiheesta:

Myös "Ruotsin Noora Räty" karvaalla tavalla sivuun olympialaisista: "Olen uskomattoman vihainen – olen tehnyt kaiken"Koronakaranteeni pilasi suomalaisen NHL-hyökkääjän perhejoulun – lautapelejä videopuhelun välityksellä: "Luulin sitä ensin vain huonoksi vitsiksi"Tämä kertoo kaiken nuorten MM-kisojen "kuplasta" – joukkueiden hotellilla vietettiin häitä: "Mitä helvettiä tämä on?"Onko NHL-pelaajille annettu koko ajan väärää tietoa olympialaisten uhkakuvasta? Ruotsin olympiapomo ihmettelee: "Tuo ei ole lainkaan totta"Koronatartunnan saanut suomalaisluotsi elättelee vielä toivoa MM-kisoista – "Päivä numero 20 positiivisena"Suomalaispuolustaja ymmällään keskellä KHL-joukkueen koronarypästä – "Ei mitään hajua mistä johtuu"
U20 MM-kisatJääkiekkoLeijonatUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

U20 MM-kisat
  • 3.8.09:46
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat nujersi Ruotsin – Aatos Koivu maalipörssin ykkönen

  • 30.1.08:41
    Nuoret Leijonat

    Lauri Mikkola, 43, käänsi rajun kritiikin onnistumiseksi – laukoo nyt suorat sanat Suomi-kiekon isosta huolenaiheesta

  • 7.1.19:06
    Nuoret Leijonat

    MM-hopeavahti Petteri Rimpiseltä puhetta NHL-varauksesta ja Liigasta: "Käydään hakemassa se kirkkain"

  • 7.1.18:33
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat itki kovaa

  • 7.1.16:42
    Nuoret Leijonat

    Melkeristä, 19, tehtiin syntipukki Nuoret Leijonat -pelin takia – nyt purkautuu kovin sanoin Tommy Salo