20-vuotiaan Birnan murha on järkyttänyt syvästi Islantia. Maata, jossa murhat ovat erittäin harvinaisia. Ja varsinkin sellaiset kuin Birnan murha oli. Kaunis, naapurintyttömäinen nainen siepataan kadulta baari-illan jälkeen ja löydetään viikkoa myöhemmin murhattuna syrjäiseltä rannalta.
Parikymppinen Birna Brjansdottir hoiperteli aamuviideltä äänekkään baari-illan jälkeen kebab-annos kädessään pitkin Reykjavikin katua. Kadulla oli paljon ihmisiä ja Birnan viimeiset hetket tallentuivat myös valvontakameroihin.
Paikallisten mukaan ei ole mitenkään epätavallista, että äänekkäiden illanviettojen jälkeen ihmiset juttelevat toisilleen kadulla, tutustuvat toisiinsa, kutsuvat vieraitakin jatkoille koteihinsa ja jopa liftaavat vieraiden kyydillä.
Taksien sijaan tavataan käyttää Uberin tyylistä Skutlarar-palvelua. Se on Facebookissa oleva ryhmä, jonka kautta kysellään kyytiä paikasta toiseen.
Niin turvallista elo on ollut pienessä saarivaltiossa. Kunnes tammikuun 14. päivänä tyttö nimeltä Birna ei palannut enää koskaan kotiin.
Tapaus on järkyttänyt islantilaisia, sillä 330 000 asukkaan saarivaltiossa kirjataan murhia vuosittain keskimäärin vain 1,8 kappaletta. Suurimpaan osaan tapauksista liittyy jollain tapaa joko alkoholi tai mielenterveysongelmat.
Miksi kengissä oli lunta?
Baari-illan jälkeen Birnan kuva alkoi levitä kulovalkean tavoin sosiaalisessa mediassa. Birnan äiti oli suunniltaan huolesta: missä oli hänen tyttärensä? Tunnollinen Birna, joka oli aina online, joka aina soitti.




