Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan hiihtotähtien puheet toivat erikoisen reaktion Venäjällä – olympiavoittaja Veronika Stepanova esitteli hämmentävän teorian

Veronika Stepanovan mielestä länsimaiden huolena olisi tuleva kylmä talvi, mikä näkyisi lämpimämmässä suhtautumisessa venäläisiin.
Veronika Stepanovan mielestä länsimaiden huolena olisi tuleva kylmä talvi, mikä näkyisi lämpimämmässä suhtautumisessa venäläisiin.
Julkaistu 15.09.2022 17:12
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Norjan hiihtotähdet Johannes Hösflot Kläbo ja Emil Iversen totesivat aiemmin, että he haluaisivat saada venäläiset mukaan kisaladulle, muttasodan pitäisi olla siinä tilanteessa loppunut. Venäjällä tämä on tulkittu siten, että välit venäläisiin olisivat lämpenemään päin.

LUE MYÖS: 21-vuotias venäläistähti julkaisi kuvakaappauksen viestistä – sai suomalaismieheltä suoran ehdotuksen

Venäläismedioissa nostettiin esille, että norjalaisten suhtautuminen venäläisiin saattaisi olla muuttunut. Venäläisvalmentaja Juri Borodavko oli todennut, että kyse oli norjalaisten tunnustuksesta, että kansainväliset kilpailut menettävät paljon venäläisten poissaollessa. Olympiavoittaja Veronika Stepanova oli samoilla linjoilla.

– Johanneksesta ehkä tuntuu siltä, että ympärillä olevat ihmiset alkavat ajattelemaan eri tavalla. Se on jo askel oikeaan suuntaan. Tunnen muutoksen saamieni viestien sävyssä. On vähemmän ja vähemmän nimetöntä vihaa ja ulkomaalaiset ovat lopettaneet moralisoinnin. Sen sijaan viesti on se, että ikävöimme teitä venäläisiä, Stepanova sanoi MatchTV:lle Championatin mukaan.

– Se vaikuttaa minusta siltä, että useammat lännessä huomaavat, että emme ole vielä romahtanut ja tilanne onkin päinvastoin, että heille on tulossa vaikea talvi, Stepanova sanoi. 

Dagbladetin kolumnisti Esten O. Säther kirjoitti kommentissaan, että Stepanovan ja muiden venäläisten tulkinta on täysin väärä. Aihetta on käsitelty enemmänkin venäläismediassa ja moninkertainen olympiavoittaja Anfisa Reztsova kertoi myös oman näkemyksensä.

– Pidin todellakin Kläbon lausunnosta, että "ilman venäläisiä he eivät ole mitään". Nyt meidän pitää kilpailla mahdollisimman pian, Reztsova sanoi Pravdalle.

Pekingissä viestikultaa voittanut Julia Stupak on optimistinen, että Venäjä on mukana Planican MM-kilpailuissa ensi vuonna.

– Olen varma, että olemme mukana Planican MM-kisoissa. Nyt on vaikeaa, mutta tästä tulee helpompaa tammikuussa. SIlloin kaikki ovat olleet mukana ensimmäisissä kilpailuissaan. Se on selvää, että he tarvitsevat jännittävää kilpailua meidän kanssamme, Stupak totesi Match TV:lle. 

LUE MYÖS: Venäläinen ampumahiihtäjä Suomen maajoukkueeseen? Nyt puhuu kohu-urheilija itse

LUE MYÖS: Olisiko tämä peli vihellettävä poikki? Venäläisen ampumahiihtäjän äiti alkoi linjata asioita Suomen edustamisesta – ex-valmentajalta uutta tietoa

Lisää aiheesta:

"Aleksandr Bolshunov on toivotettu lämpimästi tervetulleeksi" – mestarihiihtäjä reagoi jyrkästiVenäjän oikeuksia puolustaneen Norjan olympiavoittajan sähköpostiviesti julki – hiihtotähti ei usko kohuväitettä: "Hänestä tulee maalitaulu monelle"Venäjän Veronika Stepanova ärähti Norjan hiihtolegendalle: "Meillä on täällä kansansuosiolla valittu presidentti"Johannes Hösflot Kläbo kommentoi venäläishiihtäjien tilannetta – näin Jelena Välbe reagoi: "Se on häpeällistä"Aleksandr Bolshunovilta lämpimiä sanoja Iivo Niskasesta – norjalaisten suuntaan tuima piikki: "Jostain syystä monet ovat unohtaneet"Aleksandr Bolshunovin seuraavat kilpailut selvisivät – valmentaja mylvi kovaa tekstiä
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 14:18
    Jasmi Joensuu

    Jasmi Joensuulle valtava pettymys

  • 11:09
    Jasmi Joensuu

    Jasmi Joensuulta jykevä temppu

  • Eilen19:33
    Milano-Cortina 2026

    Rukalla kisannut ukrainalainen raivoaa Venäjä-päätöksestä: "Tavallisia ihmisiä kuolee"

  • Eilen17:52
    Lauri Vuorinen

    Suomen hiihtosankari: Linnan juhlille kiitos ei

  • ti17:49
    Hiihtolajit

    FIS:n suomalaisjäsen: Venäläishiihtäjät viipymättä kisoihin – Norjasta kajahti vastalause