Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nobel-komitea taipui ja pahoitteli – vaihtoi Ahtisaaren suomalaiseksi

Lehtikuva
Julkaistu 12.10.2016 13:23

MTV UUTISET – STT

Nobel-komitea on vaihtanut presidentti Martti Ahtisaaren kansalaisuuden suomalaiseksi.

Nobel-komitea on siirtänyt presidentti Ahtisaaren Suomi-kohtaan listauksessaan Nobel-palkinnon saaneista. Komitea pitää tapausta valitettavana, selviää STT:n saamasta lausumasta. 

Nobel-komitean kotisivuilla Ahtisaari oli aiemmin listattu Venäjän federaation alle, koska hän on syntynyt Viipurissa vuonna 1937. 

Nobel-komiteasta sanottiin vielä eilen Helsingin Sanomille, että komitea ei voi tehdä poikkeuksia yksittäisten nobelistien kohdalla. Sen mukaan voittajia ei ole haluttu listata kansallisuuksien mukaan, koska monien voittajien kansallisuutta on vaikea selvittää.  

Nyt Nobel-komitea kertoo pitävänsä tapausta valitettavana. 

Nyt suomalaista Nobel-voittajia on kaksi

Suomessa on maanantaista lähtien juhlittu uutta suomalaista Nobel-voittajaa, Bengt Holmströmiä. Nobel on myönnetty historian aikana viisi kertaa suomalaiselle, mutta tähän saakka Nobel-komitean verkkosivuilla Suomen alla on komeillut vain yksi nimi – Holmström.

Kolme varhaisinta Nobel-palkittua, Frans Emil Sillanpää, Artturi Virtanen ja Ragnar Granit, ovat kaikki listattuina kohtaan "Venäjän keisarikunta (nyt Suomi)".

Vuoden 2008 voittajan presidentti Martti Ahtisaari puolestaan löytyi kohdasta "Suomi (nyt Venäjä)".

Lisää aiheesta:

Kirjallisuuden Nobelin saaja julkistetaan – veikkailuissa esillä myös murhayrityksen kohteeksi joutunut Salman RushdieRuotsidemokraateille ei heru vieläkään kutsua Nobel-juhliin – säätiö perustelee ratkaisua puolueen maahanmuuttovastaisuudella ja äärioikeistolaisilla juurillaKiireinen Bob Dylan ei ehdi osallistua Nobel-juhlallisuuksiin – lähetti Ruotsin Akatemialle kirjeen HS: Presidentti Ahtisaari on tyytyväinen Nobel-komitean ratkaisuunAhtisaari on listattu venäläiseksi nobelistiksi – HS: Nobel-komitea ei ole korjaamassa asiaa Paljonkos niitä suomalaisia Nobel-palkittuja olikaan? Vastaus on laskutavasta riippuen viiden ja reilun 20 000 välillä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 06:14
    Sanna Marin

    Brittilehti kysyi Sanna Marinilta paluusta politiikkaan: Tässä vastaus

  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri