Jääkiekon SM-liigassa Jukureiden paidassa kovaa jälkeä tehneen Konsta Heleniuksen ensi kauden osoite on arvoitus.
Helenius, 17, viilettää tällä hetkellä jääkiekon alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa Espoossa. Seurajoukkuetasolla Helenius edusti edellisen kahden kauden ajan Mikkelin Jukureita, missä hän oli lainalla Tampereen Tapparan riveistä.
Heleniuksen Tappara-sopimus kattaa kevääseen 2025 asti. Se, että pelaako hän ensi kaudella kirvesrinnoissa, on nyt iso arvoitus.
MTV Urheilun tietojen mukaan ei ole lainkaan selvää, että Helenius jäisi Tapparaan. Iso määrittävä tekijä tulee NHL:n kesän varaustilaisuudesta, missä huippulupaava Helenius poimitaan lähes varmuudella ensimmäisellä kierroksella.
– No tuota, Helenius aloittaa tilanteestaan MTV Urheilulle.
– Sopimus on sinne (Tapparaan), mutta ei vielä tiedä, että mitä ensi kaudella tekee. Kausi on vielä kesken. Katsotaan sitten, että mitä tapahtuu, Helenius sanoo.
Helenius ei innostu ajatuksesta, että hän lähtisi Kanadan juniorisarjoihin pelaamaan. Sen sijaan AHL-kuvio saattaa tulla kyseeseen.
– Ei olla päätetty vielä mitään, Helenius toteaa.
Helenius seurasi Liigan finaalipelejä omien maajoukkuekiireidensä keskellä.
– Siellä on paljon tuttuja, joiden kanssa olen pelannut A-junioreissa samassa joukkueessa. Katselin pelejä sen verran, mitä ehdin. Kolme mestaruutta putkeen – huomaa, että homma kulkee, Helenius kehui Tapparaa.


