Natural Born Killers -jengin jäseniä on tuomittu ankariin vankeustuomioihin Espoon käräjäoikeudessa.
Espoon käräjäoikeus langetti Natural Born Killers -jengiläisille varsin kovat tuomiot huumekaupasta. Jengin johtaja Lauri Johansson sai törkeästä huumausainerikoksesta 6 v 6 kk vankeutta. Jengin sihteeri Jani Jokinen ja yhteyksiä viroon hoitanut jengin ulkopuolinen Jari Natunen saivat samanmittaiset tuomiot.
Sen sijaan kolmannen syytteessä olleen NBK-jengiläisen syyte avunannosta törkeään huumausainerikokseen hylättiin.
Kolmen tuomitun rangaistusten taustalla oli yritys tuoda virosta suomeen 5,2 kiloa 65-prosenttista amfetamiinia. Juttu paljastui poliisin puhelinkuuntelun ansiosta. Jengiläisten matkapuhelimia kuunneltiin tuolloin, koska NBK-jengiläisten epäillään surmanneen eroamassa olleen jäsenensä Sami Huhtimon.
Huhtimon surma-juttu tulee oikeuteen ilmeisesti maaliskuussa.
Syyttäjä Tapio Mäkisen mukaan huumelasti oli tuotu Suomeen illalla 15.10 Fantasia-laivalla. Aineet oli kätketty virolaiseen rekkaan. Rekassa oli ollut enemmänkin amfetamiinia, mutta osa oli tarkoitettu muille.
Huume oli tilattu jo noin kuukautta aikaisemmin, mutta toimitus oli viivästynyt. Kaksi syytetyistä oli matkustanut 28. syyskuuta Tallinnaan järjestämään amfetamiinia.
Syyttäjän mukaan tapahtumien kulku 15-16.10 oli seuravanlainen:
Rekkakuski oli ajanut Kirkkonummelle Nesteen kylmälle bensa-asemalle. 5,2 kilon amfetamiinierän kuski oli kätkenyt läheiseen heinikkoon. Huume-erän vaihto oli sovittu aamuksi, joten kuski oli käynyt nukkumaan.
Aamulla 6.30 rekan oveen oli koputettu. Paikalle oli tullut kaksi NBK-jengiläistä, joista toinen oli jengin johtaja Lauri Johansson ja toinen kaveri nimeltään Barba.
NBK:laiset olivat sanoneet oikean koodisanan, mutta virolainen kuski ei osannut suomea, eivätkä jengiläiset viroa. Kuski oli osoitellut heinikkoon, josta huumetta oli etsitty. Sitä ei löytynyt. Virolainen oli sillä aikaa pukenut päälleen, mutta NBK:laiset olivat kadonneet paikalta.