Näin polttoaineveron mylläys näkyisi sinun lompakossasi: "Yksittäisen veronmaksajan kohdalla muutos voi olla suuri"
Autoliitto on laskenut, miten polttoaineen verotukseen ehdotetut muutokset vaikuttaisivat bensalla tai dieselillä ajavan suomalaisen lompakkoon.
Valtiovarainministeriön liikenteen verotuksen uudistamismahdollisuuksia selvittänyt työryhmä julkisti tänään 250-sivuisen raporttinsa. Raporttiin oman kannanottonsa julkaissut Autoliitto on tehnyt omat laskelmansa polttoaineverotukseen ehdotettujen muutoksen vaikutuksista.
– Korotuksen yhteydessä mainittiin muutosten olevan veroneutraaleja. Näin voi olla veronsaajan eli valtion näkökulmasta, mutta yksittäisen veronmaksajan kohdalla verotuksen muutos voi olla suuri. Veromuutosten vaikutukset riippuvat muun muassa siitä kuinka paljon ja millaisella kalustolla joutuu ajamaan, Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen toteaa tiedotteessa.
Työryhmä ehdottaa verotuksen painopisteen siirtämistä ajoneuvoverosta polttoaineveroon siten, että bensiinin ja dieselin litrahintoihin tulisi 0,10 euron ja 0,11 euron korotukset. Arvonlisäveroineen muutos olisi 0,12 ja 0,13 euroa litralta. Ajoneuvoveroa alennettaisiin keskimäärin 110 eurolla vuodessa.
Autoliiton laskelmien mukaan keskiverrolla 6,5 litraa sadalla kilometrillä kuluttavalla bensiiniautolla polttoainekulut kasvaisivat 15 000 kilometrin ajosuoritteella 117 eurolla vuodessa ja 5,0 litraa satasella vievällä dieselautolla vajaat sata euroa.
Työryhmä ehdottaa myös dieselin alennetun verokannan poistamista, mikä nostaisi dieselpolttoaineen verotusta vielä 0,26 eurolla per litra eli arvonlisäverollista hintaa noin 32 sentillä.
Tätä korotusta kompensoitaisiin poistamalla käyttövoimavero, joka on keskimäärin noin 400 euroa vuodessa. Korotus söisi 5,0 litraa satasella kuluttavalla dieselautolla keskimääräisen käyttövoimaveron poistosta saatavan hyödyn noin 25 000 kilometrin vuotuisella ajosuoritteella.
– Tämä muutos tekisi dieselautosta entistä kannattavamman vähäisillä kilometreillä ja lisäisi kustannuksia niillä, jotka joutuvat liikkumaan paljon omalla autolla, Nieminen laskee.
Muutosta arvioitava kokonaiskustannusten näkökulmasta
Liikenteen sähköistyminen sekä ajoneuvojen polttoainetehokkuuden parantuminen johtavat työryhmän mukaan liikenteen verotulojen alenemiseen 1,7 miljardilla eurolla vuoteen 2030 mennessä, mikäli verotukseen ei tehdä muutoksia.
Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk) kehottaakin pohtimaan, onko liikenteestä mahdollista kerätä tarvittava määrä veroja ilman, että taloutta ja ihmisten liikkumista häiritään liikaa.
– Vanhasen pohdinta on ihan aiheellinen. Puhtaaseen liikenteeseen siirtyminen aiheuttaa myös muiden kustannusten nousua. Biopolttoaineet ovat kalliimpia valmistaa ja liikenteen sähköistyminen tuo omat lisäkustannuksensa, Nieminen sanoo.
– Muutosta on arvioitava kokonaiskustannusten eikä vain verotuksen näkökulmasta. Suomen kaltaisen maan pitäisi tehdä liikkumisesta kilpailukykytekijä eikä kotitalouksien taloudellista toimeentuloa ja elinkeinoelämää kurjistavaa asiaa.
Lähde: Autoliitto
Uusimmat
-
14:02
Ex-missi Sabina Särkkä erosi Ossi-rakkaastaan – julkaisi herkän kuvan: "Kiitollisena yhteisestä ajasta"
-
13:52
Tapparan kilpavarustelu ei hyydy – kivenkovaan pakistoon täydennystä Pohjois-Amerikasta
-
13:45
Kahta venäläishävittäjää epäillään ilmatilaloukkauksesta Porvoon edustalla
-
13:30
Ainakin 44 300 venäläissotilasta kuollut hyökkäyksen alkamisen jälkeen – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
13:17
Teemu Selänteen tukijoukon nimilista julki – tässä on Jokerien uusi hallitus?
-
13:14
Suomalaisheittäjä jäi jumboksi keihään EM-karsinnassa – "Minun kausi loppuu tähän"
-
13:13
Viivi Lehikoiselta aivan jäätävä temppu – Suomen ennätys ja suora EM-finaalipaikka!
-
13:05
SDP:n puoluesihteeriltä täysi tuki Marinille bilekohun keskellä: "Surullinen olo, että ihmisillä ei ole oikeutta yksityiselämään"
-
12:56
Mitä ihmettä? Suomi niittää hämmentävää jälkeä nuorten MM-kisoissa – päävalmentaja Antti Pennanen myöntää: "Erikoinen fakta"
-
12:53
Eläintarhan apina varasti puhelimen ja naputteli juuri oikean numeroyhdistelmän – pian paikalle saapui poliisi
-
12:51
Näin pääministeri Sanna Marin juhlii bilevideolla – katso, mistä kohu syntyi
-
12:35
Poliisi tutkii tapon yritystä Harjavallassa
-
12:27
Antti Lindtman: SDP:n eduskuntaryhmä tukee bilekohun silmässä olevaa Marinia – "Pääministerikin on vain ihminen"
-
12:15
Aftonbladet: Ruotsin hallitus on kutsunut Suomen ja Turkin huipputapaamiseen, asialistalla Nato-sopimus
-
12:10
Huimaa kylmäpäisyyttä! Sara Kuivisto tyylikkäällä kirillä EM-välieriin
-
12:09
Wilma Murron äiti kertoo, missä kohtaa EM-kultaa tuonut seiväskisa kävi eniten tunteisiin – "Se oli uskomattomin hetki"
-
12:05
Näin suomalaiset reagoivat Sanna Marinista levinneisiin bilevideoihin: "Harkinta?"
-
11:59
Pääministeri kommentoi bilevideon huumeväitteitä: "Itse en ole käyttänyt huumeita – en ole tietoinen, että lakia olisi rikottu"
-
11:56
Energiavirasto: Lumo Energia lopettaa, asiakkaiden etsittävä uusi sähkönmyyjä viipymättä
-
11:43
Rakennusyrittäjää syytetään Oulaisen kaupungin huijaamisesta ja virkamiehen lahjonnasta – tuloksena jopa yli 1,5 miljoonan euron vahingot
-
Lataa lisää