Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Pietarissa: Saarelan vapautuminen saattaa kestää

Lehtikuva
Julkaistu 20.11.2013 14:40

mtv uutiset

Suomalaisen Greenpeace-aktivistin Sini Saarelan vapautuminen tutkintavankeudesta saattaa hyvinkin venyä lauantaita pidemmälle.

Pietarissa oleva MTV Uutisten toimittaja Aino Huilaja on ollut yhteydessä ympäristöjärjestö Greenpeaceen. Järjestön mukaan on epäselvää, mitä tapahtuu sen jälkeen, kun Saarelan takuusumma on toimitettu vaaditulle tilille.

Saarela ei välttämättä pääse vapaalle jalalle heti, vaan lauantain jälkeen saattaa alkaa byrokraattinen prosessi.

–On mahdollista, että pankkisiirroista pitää hankkia ja esittää jotain todistuksia viranomaisille, ja että vapautuminen toteutuu vasta, kun asia on kulkenut venäläiset viranomaistasot läpi, Huilaja arvioi. 

Saarelalta puuttuu viisumi

Pietarissa pohditaan Huilajan mukaan odotellessa käytännön asioita.

– Niitä miettii varmaankin myös Greenpeace, joka todennäköisesti ensikädessä tulee hoitamaan majoitusta näille vapautuville tutkintavangeille. 

Suomen Pietarin-konsuli Virpi Hanhikoski on saanut tänään tutkintakomitealta tiedon, että Saarelan pitää vapauduttuaan hakea erikseen tutkintakomitealta lupa kaikkiin matkoihin ulos Pietarista.

– Tämä tarkoittaa sitä, että Saarela ei voi vapauduttuaan suunnata ensimmäiseksi ainakaan Suomeen. Ei myöskään siitä syystä, että hänellä ei ole viisumia, Huilaja selittää.

Kunhan Saarelan vapautuu, järjestetään hänelle niin kuin muillekin tutkintavangeille tapaaminen tutkintakomitean kanssa. Suomen konsulaatin mukaan tapaamisessa on paikalla Saarelan ja hänen asianajajansa sekä tutkintakomitean jäsenen lisäksi konsulaatin edustaja. Tapaamisessa on tarkoitus määritellä ehtoja vapaudelle.

– Tämä kuulostaaa vähän sille, että niitä ehtoja ei ole varmaan vielä määritelty kaikille vangeille, ja että ne ehdot saattavat olla erilaisia eri vankien kohdalla, Huilaja arvelee.

Konsuli Hanhikoski on Huilajan mukaan hakenut tänään vierailulupaa vankilaan ja on menossa tapaamaan Saarelaa myöhemmin tällä viikolla. 

Pietarilainen tuomioistuin päätti eilen, että Saarela vapautetaan tutkintavankeudesta takuita vastaan. 45 000 euron suuruiset takuut on maksettava lauantaihin mennessä.  

Lisää aiheesta:

Ulkoministeriö: Suomalaisaktivistit pääsevät mahdollisesti pian vapaaksiUlkoministeriö MTV:lle: Israel antaa pidätetyille suomalaisille kaksi vaihtoehtoaUlkomaisista vankiloista Ruotsissa on eniten suomalaisvankeja – tästä syystä tarkka vankien määrä ei ole ulkoministeriön tiedossaVenäläismedia: Viisumiaikoja kaupataan Pietarissa pimeästi 300 eurolla – Suomen konsulaatti tietoinen ongelmastaKonsulaatti seuraa vankileirille tuomittujen suomalaismiesten tapausta – venäläislehden mukaan työnsivät tullitarkastajan vauhdissa autosta ulosThaimaan karkotuskeskuksesta löytyneen Lassen äiti: Poika voi karuihin olosuhteisiin nähden hyvin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 00:03
    Liettua

    Vilnan lentokentän ilmatilassa jotain sinne kuulumatonta – lennot keskeytettiin

  • Eilen23:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin armahtama kongressihyökkääjä pidätettiin tappouhkauksen takia

  • Eilen23:16
    Mark Rutte

    Naton Rutte lähti Washingtoniin Trumpin pakeille

  • Eilen21:38
    Etelä-Korea

    Nainen poltti torakan kotitekoisella "liekinheittimellä" – sekoilu maksoi naapurin hengen

  • Eilen21:36
    Ukrainan sota

    Neljä kuoli Venäjän iskussa – video näyttää, kuinka lennokki syöksyy ukrainalaiskaupunkiin