Hyundain WRC-talli saattaa turvautua Toyotan kanssa samanlaiseen taktiikkaan rallin MM-sarjassa kaudella 2023.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Kanariansaarten MM-ralli 23.–26.4.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperältä punnittua tekstiä – toppuuttelee täysin lapasesta lähtenyttä hehkutusta: "Tällä hetkellä tuntuu siltä"
LUE MYÖS: Sébastien Ogier teki paljastuksen katkerasta Uuden-Seelannin-muistostaan – kiitteli tallipomo Latvalan käytöstä: "Tunnette kyllä Jari-Matin"
Hyundai on kilpaillut kuluvalla kaudella kolmella autokunnalla MM-sarjan osakilpailuissa. Espanjalaiskonkari Dani Sordo ja Ruotsin lipun alla kilpaileva Oliver Solberg ovat vuorotelleet tiimin kolmannessa Hyundai i20 N Rally1 -kilpurissa.
Hyundain väliaikainen tallipäällikkö Julien Moncet haluaisi, että Hyundailla olisi ensi vuonna käytössään neljä autoa.
– Meillä on ollut hyvä yhdistelmä kokemusta ja luotettavuutta sekä nuorta lahjakkuutta. Dani on tuonut hyvin pisteitä, ja hän on erittäin tärkeä tallille. Yksi isoimmista ongelmista ralliautoilussa on se, että mukana pitäisi olla seuraavan sukupolven kuljettajia. Haluaisin, että meillä olisi näiden kahden profiilin kuljettajia kenties kolmannessa ja neljännessä autossa (kaudella 2023), Moncet kertoi Uuden-Seelannin MM-rallin yhteydessä.
