Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Rallin MM-sarjassa kummastuttava tilanne

Toyotan Sebastien Ogier voitti tämän vuoden Sardinian MM-rallin.
Toyotan Sebastien Ogier voitti tämän vuoden Sardinian MM-rallin.sgraillon
Julkaistu 12.08.2025 13:59
Toimittajan kuva

Joni Vainio

joni.vainio@mtv.fi

Rallin MM-sarjan ensi vuoden kalenterissa on vielä kysymysmerkkejä. Ensi vuoden Italian osakilpailu vahvistettiin järjestettävän lokakuussa viime vuosilta tutun kesäkuun sijaan. Tapahtuman yllä on, jos ei synkkiä pilviä, niin ainakin ohutta sumuverhoa. 

Tässä kohtaa on nimittäin tiedossa ainoastaan kilpailun ajankohta, mutta varsinaista tapahtumaa, jossa MM-sarja vierailee, ei tarkennettu.

Rallin MM-sarjan promoottorin tapahtumajohtaja Simon Larkin sanoi uutissivusto DirtFishille, että Italia on "julkaistu soratapahtumaksi", vaikka MM-sarjan lehdistötiedotteessa tätä ei mainittu. 

Lue myös: MM-rallikalenteri 2026 julki – kevätkauteen merkittävä muutos

Se kuitenkin viittaa siihen, että Sardinian on tarkoitus pysyä Italian MM-osakilpailuna, kuten se on ollut vuodesta 2004 lähtien, ainakin ensi kauden ajan.

Lue myös: Suomen MM-rallille loistavia uutisia

Ei ole kuitenkaan mikään salaisuus, että Rally di Roman järjestäjä haluaa päivittää kisan EM-sarjan osakilpailusta MM-sarjan tapahtumaksi, ja tämä on myös MM-sarjan promoottorin tavoitteena.

Jossain vaiheessa Roomasta tulee Italian MM-osakilpailun tapahtumapaikka – kysymys kuuluu, onko se vuonna 2026 vai myöhemmin. Tällöin myös kisa-alusta vaihtuisi sorasta asfaltiksi.

– Tavoitteenamme on siirtää tapahtuma Roomaan. Olemme allekirjoittaneet monivuotisen sopimuksen Italian autourheiluliiton kanssa. Ei ole mitään kiinteää määräystä siitä, milloin se on siirrettävä, Larkin avasi.

– Siirsimme kilpailun lokakuuhun, koska se toimii sopivana ajankohtana kummallekin paikalle, olipa kyseessä sitten ensi vuosi tai sitä seuraava vuosi tai sitä seuraava. Halusimme vain tehdä tämän siirron, jotta tuo aika olisi käytettävissä.

Kysyttäessä suoraan, ajetaanko Italian osakilpailu vuonna 2026 Sardinian soralla, Larkin vastasi, että Italia on merkitty kalenteriin sorakilpailuksi. 

– Sen siirtäminen vaatisi ehdotuksen ja hyväksynnän.

Lue myös: Rallin MM-sarjan promoottorilta mehukas paljastus – ”Ihmiset takovat oveani”

Lisää aiheesta:

Pitkään himoittu MM-ralli lojuu mystisessä tilanteessa: "Meillä on sopimus valmiina"Rallin MM-sarjan promoottorilta mehukas paljastus – ”Ihmiset takovat oveani”Rallin MM-sarjan suunnitelmiin muutos – tältä näyttää ensi vuoden kalenteriRallin MM-sarjassa huima idea: Viro saa MM-rallin tänä kesänä?Rallin MM-sarja typistyy entisestään – jääkö mestaruus kokonaan jakamatta?Suomen MM-rallin järjestäjät tyrmäävät julkisuudessa esitetyn väitteen – "Ainoa vaihtoehto"
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 05:57
    Elfyn Evans

    Päättyykö MM-rallikausi skandaaliin? Saudi-Arabian osakilpailun ja sääntöjen välillä hämmentävä ristiriita

  • Eilen19:34
    F1

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."

  • 21.11.06:58
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkusen erityistaidolle sataa ylistystä: "Ymmärtää sen paremmin kuin kukaan muu"

  • 18.11.12:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta yllätyspaljastus – asiantuntijalta painetta Hyundaille: "Nyt olisi kuunneltava"

  • 18.11.08:31
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta uutispommi: Palaa rallin MM-sarjaan?