Venäjän presidentti Putin on tunnetusti valittanut Neuvostoliiton hajoamista vuosisadan suurimmaksi poliittiseksi katastrofiksi. Hänen entinen pääministerinsä Mihail Kasjanov sanoi MTV Uutisille, että Putin ottaa kaikki minkä hänen sallitaan ottavan.
Jos Putin haluaisi palauttaa Neuvostoliiton kokoisen valtion, millainen urakka se olisi?
1:50Venäjän ex-pääministeri Mihail Kasjanovin mukaan Putin voi hyökätä Baltiaan.
Viro, Latvia ja Liettua
Aloitetaan Baltiasta. Kun Neuvostoliitto hajosi, kolossivaltion rippeitä yritettiin pelastaa Itsenäisten Valtioiden Yhteisöksi, IVY:ksi.
Viro, Latvia ja Liettua kieltäytyivät kohteliaasti liittymästä, koska ne halusivat niin irti Venäjästä kuin mahdollista – olivathan maat olleet itsenäisiä jo ennen toista maailmansotaa ja Neuvostoliiton pakkoliitoksia.
Sen sijaan Baltian kolmikko päätti liittyä pikaisesti puolustusliitto Natoon, koska niillä ei ollut omia puolustusvoimia ja maahan olisi helppo rynnäköidä alavan maaston vuoksi.
Nyt Nato on vahvasti läsnä alueella sekä länsinaapuri Puolassa ja liittouma on vannonut puolustavansa joka neliötuumaansa. Niinpä Putin joutuisi ottamaan riskin suorasta yhteenotosta Naton kanssa.



