Milla Jauho palaa tiistaina takaa-ajon lyhyen vapaan osuuden jälkeen takaisin mielityyliinsä perinteiselle ja kympin matkakin kuuluu nakkilalaisen suosikkeihin.
-Kaikilla muillakin matkoilla olen jo päässyt kymmenen parhaan joukkoon, joten se kelpaa yhä tavoitteeksi. Nälkä kasvaa kuitenkin syödessä, joten kahdeksan parhaan joukkoon yritän, Jauho sanaili.
Hänen tähänastiset sijoituksensa ovat olleet yksinumeroisia Lahdessa: 15 kilometrillä kuudes, takaa-ajon perinteisessä osassa viides ja takaa-ajon yhteistuloksissa yhdeksäs.
Riikka Sirviö odotti maanantaina malttamattomasti pääsyä kisaladulle, sillä hän aloittaa MM-kilpailunsa tiistaina.
-Odottavan aika on ollut pitkä, mutta on ollut mukava olla mukana, kun naiset ovat tehneet niin hienoja suorituksia, Sirviö kertoi ja arveli saavansa itsekin helposti hurmoksen päälle.
Reitti on ainakin tuttu, sillä Sirviö on sauvonut urakalla kympin radan perälenkkiä. Paljon muualle ei ole päässyt harjoittelemaan.
-Ensimmäiset kaksi kilometriä tarkkailen ja sitten laitan vauhtia, Sirviö suunnitteli.
Naisten 10 kilometriä perinteisellä tyylillä hiihdetään tiistaina kello 10 alkaen.
(MTV3)
