Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikä on EU:n ilmastotoimien hintalappu suomalaisille? Näin vasemmistoliitto ja RKP tukisivat kansaa autoilun kallistuessa

4:26Vasemmiston ja RKP:n edustajia grillattiin ilmastotoimien oikeudenmukaisuudestaKatso video: Vasemmiston ja RKP:n edustajia grillattiin ilmastotoimien oikeudenmukaisuudesta Uutisaamussa
Julkaistu 14.07.2021 10:38
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Asiantuntijat odottavat esimerkiksi hyödykkeiden, asumisen ja sähkön kallistuvan EU:n ehdottamien ilmastotoimien seurauksena.

Vasemmistoliiton kansanedustaja, sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen ja RKP:n varapuheenjohtaja Henrik Wickström  pohtivat Uutisaamussa, miten EU:n ilmastotoimet voitaisiin toteuttaa oikeudenmukaisesti Suomessa.

Sarkkinen myöntää, että ilmastotoimista tulee jonkin verran kustannuksia suomalaisille. Samalla hän kuitenkin korostaa, että inhimilliset ja taloudelliset kustannukset tulevat olemaan vielä suuremmat, jos ilmastonmuutosta ei torjuta.

Lue myös: EU-komissio julkistaa ehdotuksensa ilmastotoimiksi tänään – miten käy Suomen metsien ja meriliikenteen?

– Ilmastonmuutoksen torjunta on myös suuri taloudellinen mahdollisuus erityisesti Suomen kaltaiselle korkean teknologian maalle, missä on jo paljon ilmasto- ja vihreän teknologian osaamista, Sarkkinen sanoo.

Sarkkisen mielestä suomalaisten ei tule joutua kantamaan kohtuutonta taakkaa EU:n ehdottamista ilmastotoimista.

– Kyllä meillä hyvätuloisilla on mahdollisuus osallistua ilmastotalkoisiin ja maksaakin vähän enemmän, mutta on pidettävä huolta, etteivät pienituloisten elämisen edellytykset heikkene.

RKP:n Wickström painottaa, että ilmastotoimet on tehtävä ennen kaikkea sosiaalisesti, taloudellisesti ja ekologisesti oikeudenmukaisella tavalla.

Lue myös: Vihreiden Ohisalo olisi valmis luovuttamaan päätösvaltaa Suomen metsistä EU:lle ilmastotavoitteiden aikaansaamiseksi

Hänen mielestään ilmastotoimien oikeudenmukaisuudesta täytyy keskustella myös EU-jäsenmaiden kesken, ettei käy esimerkiksi niin, että muutama pieni maa päätyy kompensoimaan muiden jäsenmaiden päästöjä.

– Pitää keskustella siitä, miten esimerkiksi muut EU-maat, joissa ei ole saatu yhtä hyvää päästökontrollia, toimivat. Ettei muodostu tilannetta, missä Suomi, Ruotsi ja muut vastaavat EU-maat kokevat jäävänsä vastaamaan asioista, Wickström sanoo.

Autoilu kallistuu – miten käy harvaan asutun Suomen?

Bensa-autolla ajamisen kallistuminen tuottaa haasteita harvaan asutussa Suomessa, missä autoilu on käytännössä välttämätöntä valtaosalle kansalaisista.

Lue myös: Suomi tavoittelee hiilineutraaliutta vuonna 2035 – mikä on tilanne juuri nyt? "Todella paljon tekemistä"

Keskustelijoilla ei ollut selkeitä ratkaisuja siihen, miten autoilun kallistumisen tuottamaa taloudellista taakkaa tavallisille suomalaisille kevennettäisiin.

Sarkkinen kuitenkin lähtisi ensimmäisenä tukemaan entistä enemmän siirtymistä bensa-autoista kaasukäyttöisiin autoihin.

Hallitus tukee bensa-autojen muuttamista biokaasukäyttöisiksi ja tämä pitäisi Sarkkisen mukaan mahdollistaa myös vähävaraisille.

– Uskon, että suomalaiset ajavat mieluummin suomalaisella biokaasulla kuin saudiarabialaisella öljyllä, jos heillä on mahdollisuus. Meidän pitää varmistaa, että vähävaraiset pystyvät tekemään ilmastoystävällisiä valintoja.

Wickströmin mielestä EU:ssa pitää pystyä tekemään kohdennettuja ratkaisuja siitä, miten ekologinen liikkuminen harvaan asutetuilla seuduilla toteutetaan autoilun kallistuessa. Hän myös panostaisi sekä olemassa oleviin että uusiin raideyhteyksiin.

Katso koko Uutisaamun tentti alta!

16:44SuomiAreena: Haastattelussa RKP:n ja vasemmistoliiton edustajat

Lisää aiheesta:

Suurin osa euroehdokkaista pitäisi ilmastotavoitteiden lykkäämistä tuhoisana – "Tulevat sukupolvet joutuisivat maksamaan"Tutkijoiden mukaan EU:n pitäisi kiristää ilmastotavoitteita – näin suomalaispuolueet näkevät asianRiikka Purra ja Iiris Suomela ottivat rajusti yhteen bensan hinnasta: "Monella on rahat loppu" Euroopan komissio esittelee tällä viikolla ilmastopakettinsa: Keskustan mielestä EU:n tulisi pitää näppinsä irti Suomen metsäpolitiikastaKomissio haluaa mullistaa Euroopan talouden ilmasto-ohjelmallaan – suomalaismepit pääosin tyytyväisiä, mutta osa myös huolissaan: "On tehty liian vähän vaikutusarviota"Li Andersson kolumnissaan: Ilmastonmuutosko tulee pienituloisen kukkarolle?
IlmastonmuutosEUSuomiareenaVasemmistoliittoRuotsalainen kansanpuolue (RKP)Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • Eilen20:52
    Maailmanpolitiikka

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • pe07:45
    Lukio

    Toimintaa ahdistuksen tilalle – Lahden lukiolaisille opetetaan ilmastovaikuttamista

  • ke13:37
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubb YK:n ilmastohuippukokoukseen Brasiliaan

  • ti20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava

  • 24.10.05:48
    Meret

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"