Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes-pomolta terävä vaatimus Valtteri Bottakselle – "Hänellä on kaikki kyvyt siihen"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 25.06.2019 12:46
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Valtteri Bottas kamppaili Ranskan osakilpailussa rengaskulumansa kanssa, kun Lewis Hamilton ajoi samaan aikaan kuluneilla renkailla miltei kisan nopeimman kierroksen. Mercedes-pomo Toto Wolff lataa Bottakselle tiukan vaatimuksen tulevaisuutta ajatellen.

LUE MYÖS: F1-pomo mielissään Lewis Hamiltonin avuntarjouksesta: "Sarjan on otettava tärkeä muutos suunnassaan"

Bottas oli suurissa vaikeuksissa rengaskulumansa kanssa Ranskan kilpailussa. Kisan loppuhetkillä Bottas meinasi joutua jopa Ferrarin Charles Leclercin ohittamaksi, mutta piti vaivoin kakkossijansa. Viime kisojen aikana juuri rengaskuluman hallinta on osoittautunut suureksi heikkoudeksi verrattuna Lewis Hamiltoniin. 

– Valtteri on näyttänyt hienoa vauhtia yksittäisellä kierroksella. Hänen on parantanut viime vuodesta valtavasti. Nyt hänen on hyökättävä toisen heikkoutensa renkaiden hallinnan kimppuun. Hän on hyvin tietoinen, missä hänen pitää parantaa, Wolff painottaa Autosportin mukaan.

LUE MYÖS: Potku-uhan alla oleva Red Bull -kuski aiheuttaa tallilleen harmaita hiuksia, lähtöpassien tiellä yksi ongelma – "Riski on niin iso"


Bottas on onnistunut lyömään Hamiltonille paikoin jopa hyvinkin kampoihin, mutta tietyissä osakilpailuissa kaksikon ero on ollut suurehko.

– On ratoja, joilla hän on yhtä vahva tai jopa vahvempi kuin Lewis. Silloin rata ei rajoitu niin paljon auton takaosaan tai sen luisumiseen. Hänen täytyy muuttaa ajotyyliään hieman radoilla, joilla niillä on suurempi vaikutus. Se ei ole tavallista kisakuskille, mutta hänellä on kaikki kyvyt siihen, Wolff rohkaisee.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä? Kaipaisiko Mercedes lainkaan taistelua Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen välille? Tallipomo Toto Wolff empii "kahden alfauroksen" malliaMercedes-pomo Toto Wolff ylistää Valtteri Bottasta, Lewis Hamiltonin erityinen taito tekee kuitenkin eron tallitoverusten välille – "Hänellä on siinä etumatkaa"Mercedes-pomo avaa Valtteri Bottaksen tilannetta: "Jos ei yllä odotetulle tasolle, on aina joku, joka ottaa paikkasi"Valtteri Bottas sanoo suoran syyn vaisuudelleenMersu-pomolta painava viesti Bottakselle: Valtterin sopeutettava tyyliään tullakseen loistavaksi
F1Valtteri BottasMercedesToto WolffUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"