Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kaipaisiko Mercedes lainkaan taistelua Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen välille? Tallipomo Toto Wolff empii "kahden alfauroksen" mallia

xpbimages.com
Julkaistu 16.11.2020 06:45
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff näkee kaiken mahdollisen menneen pieleen Valtteri Bottaksen kisassa Turkin Istanbulissa. Hän ei ole täysin varma, pitääkö hän enemmän tästä tavasta ratkaista maailmanmestaruus kuljettajien välillä.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas kertoi taustan karmivalle kisalleen – "Ratti ihan vinossa"

Bottas liukasteli radalla useita kertoja. Hän putosi heti ensimmäisissä mutkissa häntäpäähän ja menetti vielä pitkin kisaa sijoituksiaan pyörähdyksiin. Maalissa Bottas oli vasta 14:s.

Samaan aikaan tallikaveri Lewis Hamilton teki vakuuttavaa työtä ja nousi maltillisesti voittoon kuudennesta lähtöruudusta. Britti kruunasi seitsemännen F1-mestaruutensa varmistuksen ohittamalla Bottaksen kierroksella.

Tallipäällikkö Wolff näki Bottaksen ajautuneen tilanteeseen, jossa renkaista huolehtiminen osoittautui viileässä sadekisassa äärimmäisen vaikeaksi. Hamilton puolestaan tuli yhdellä pysähdyksellä maaliin aivan sileiksi kuluneilla välikelin renkailla.

– Hän kärsi siitä, josta monet kuskit kärsivät. Renkaat eivät olleet koskaan oikeassa lämpötilassa, Wolff tiivisti Bottaksen kisan.

– Samaa oli monella muullakin kuskilla. Max (Verstappen) taisi spinnata kolme kertaa.

– Jos joudut siihen pyörteeseen, on vaikeaa saada vedettyä itseäsi hyvälle sijalle. Tänään hänelle osui täydellinen myrsky, tallipomo jatkoi.

Hamiltonin mestaruus varmistui lopulta kolme kisaa ennen kauden loppua. Wolffilta kysyttiin Turkin GP:n jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, pitääkö hän enemmän tästä turvallisesta tavasta kuskien mestaruuden varmistamiseen vai kiihkeästä tallin sisäisestä kamppailusta viimeiseen kisaan asti.

Vastaus ei tullut Wolffilta aivan kuin apteekin hyllyltä.

– Jos sinulla on dynamiikka kohdillaan kuskeilla, jolloin puhuminen tapahtuu radalla, tallissa voi olla kaksi alfaurosta, itävaltalainen totesi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

– Valtteri on esittänyt hyviä otteita tänä vuonna, mutta sitten hän on pudonnut kauemmas. En osaa siis sanoa, millaisesta pitäisin.

– Pidän Valtterista ja Lewisista. Yhdistelmä toimii hyvin. Kun Lewisilla on huono päivä, Valtteri hoitaa homman – ja toisin päin, Wolff jatkaa.

Lisää aiheesta:

Max Verstappen sai kunniakujan, mutta Valtteri Bottas ja Mercedes tyrivät startissa toisellakin tavalla – "Se oli tiedossa"Toto Wolffilta kuultiin tyly viesti Valtteri Bottakselle – puhuu nyt eri sävyyn: "Kyse ei ole hänen kyvyistään"Valtteri Bottaksen raivoaminen hätkähdytti, Ralf Schumacherilta synkkä näkemys – "En pysty selittämään sitä muulla tavoin"F1-maailmanmestarilta lohduton arvio Valtteri Bottaksesta – "Kaikki heikkoudet esillä"F1-lehdistökatsaus: ”Rengaskuiskaaja” raatelee kuin pitbull – Valtteri Bottaksen kohtalosta sanailua: "Vaikea nähdä mitä teki väärin"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”
F1Valtteri BottasLewis HamiltonMercedesToto WolffUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa