Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Medvedeviltä hämmentävä ulostulo: Lännen pakotteet eivät muuta mitään, kuolemantuomio voidaan palauttaa Venäjälle

6:06Ihmiset osoittavat mieltään Ukrainan puolesta ympäri maailmaa, mutta miten Ukrainan sota huomioidaan Venäjän medioissa?Katso videolta, miten sota esitetään Venäjän valtionmediassa.
Julkaistu 26.02.2022 16:29
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Venäjän entinen presidentti ja nykyinen turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Dmitri Medvedev avautui pitkässä kirjoituksessa VKontaktessa sosiaalisessa mediassa. 

Medvedev totesi heti alkuun,  etteivät lännen Venäjää vastaan asettamat pakotteet muuta mitään. "Sotilasoperaatio Donbasin pelastamiseksi", kuten  Venäjä itse kutsuu hyökkäystään Ukrainaan, toteutetaan Medvedevin mukaan täysimääräisesti, kunnes kaikki Vladimir Putinin tavoitteet on saavutettu. 

"Muuten, teille tiedoksi. Minulla tai perheenjäseneilläni ei ole eikä ole ollut ulkomaisia tilejä tai minkäänlaista omaisuutta ulkomailla", ex-presidentti kirjoitti viitaten siihen, etteivät lännen talouspakotteet liikuta häntä lainkaan. 

Hyviksi uutisiksi Medvedev kutsui sitä, että viimeistään nyt Venäjällä on täydellinen tilaisuus katkaista suhteet pakotteita asettaneisiin valtioihin ja keskeyttää kaikki vuoropuhelu. 

"Kyllä, eikä diplomaattisia suhteita periaatteessa tarvita lainkaan. On aika sulkea suurlähetystöt. Ja jatkaa yhteydenpitoa katsellen toisiamme asetähtäimen läpi", Medvedev jatkoi kirjoitustaan. Hän myös väläytti, että nyt kun Venäjä kerran voi katkaista suhteet länteen, se voi myös tehdä ihan mitä haluaa, kuten palauttaa kuolemantuomion vaarallisille rikollisille takaisin voimaan.

Lopuksi Medvedev totesi, että kaikki mielenkiintoinen on vasta alkamassa. 

Lue myös: Sensuuri tiukkenee: Venäjällä rajoitetaan jo pääsyä Facebookiin, Putin Ukrainan hallituksesta: "Joukko narkomaaneja ja natseja"

Lisää aiheesta:

Voisiko Venäjä hyökätä Nato-maihin? Putinilta rajua puhettaMedvedev: "Välit Suomeen katkaistava" – uhkailee länttä apokalyptisella lopullaMedvedev uhkaili kolmannella maailmansodalla: "Täydellinen katastrofi"Putin: Jos jokin maa puuttuu Ukrainan tilanteeseen, Moskova vastaa salamannopeasti – "Meillä on työkaluja, joilla muut eivät voi rehvastella"Putin antoi palaa länsimaille tuoreessa puheessaan: Länsi on kuin natsi-Saksa, eivätkä he ymmärrä Venäjän aikeita – "Meillä ei ollut vaihtoehtoja"Putin: "Meillä ei ole pahoja aikomuksia naapurimaitamme kohtaan" – esitti myös toiveen pakotteista
Ukrainan sotaVenäjäDmitri MedvedevUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä