Päättyneellä kaudella Formula Renault 1600 -luokan Belgian ja Italian mestaruussarjoihin osallistunut Joonas Mannerjärvi päättää kautensa osallistumalla Italian talvisarjaan kahdessa luokassa. Formula Renault 1600 -luokan lisäksi hän ajaa myös Formula Renault 2000 -luokan autolla, mikä tulee olemaan hänen luokkansa ensi kaudella.
Suomalaisessa MRD Motorsport tallissa ajava Turun Urheiluautoilijoita edustava 15-vuotias Mannerjärvi ajoi tällä kaudella kummassakin sarjassa tulokaskaudellaan kahdesti palkintopallille ja sijoittui Italiassa kokonaispisteissä 5:nneksi ja Belgiassa 4:nneksi. Italiassa Mannerjärvi ylsi yhteen osakilpailuvoittoon.
Talvisarja ajetaan kahden viikonlopun aikana Adrian radalla ja se käsittää yhteensä 4 osakilpailua, tiedossa on siis yhteensä 8 kovatasoista starttia reilun viikon sisällä.
(MTV3)
