Nykyaika on Maaret Kallion mukaan tietyllä tavalla kaksijakoista: monen elämä näyttää ulospäin mahtavalta, mutta johtaa samalla ahdistuksen lisääntymiseen.
Maaret Kallio vieraili 20.11.2018 Peter Nymanin ohjelmassa. Nyman tapaa vieraita ja nostaa esiin viikon puhutuimman aiheen omaa nimeään kantavassa ohjelmassa.
Nykyaikana elämä on jopa liian hienoa
Nykyaika on Kallion mukaan tietyllä tavalla kaksijakoista.
– Toisaalta aikahan näyttää hirveän upealta, mahtavalta ja mielettömältä. Ihmiset tavoittelevat monia asioita, oli se sitten kehoon, pakaraan, ruokaan parisuhteeseen, sisustukseen, mihin tahansa liittyen, hän kuvaa.
Tavoitteellisuus ei aina takaa onnellisuutta.
– Toisaalta se, mitä näen työssäni jatkuvasti, on sellainen tosi tumma varjo. Ihmiset kärsivät paljon mielen ongelmista, ihan normaaleista ongelmista. Tietenkin mielen kanssa on pulmia, onhan meillä kehonkin kanssa pulmia. Se on osa ihmisen elämää.
