Formula ykkösiä seuraavissa englantilaislehdissä ei sulatettu sitä, ettei englantilaistalli McLaren antanut englantilaiskuljettaja Lewis Hamiltonille voittomahdollisuuksia Monacon GP:ssä jäädytettyään McLaren-kuljettajien järjestyksen ensimmäisen varikkokäynnin jälkeen Fernando Alonson ollessa kärkipaikalla.
- Hamilton joutui soittamaan toista viulua, kun talli teki päätökset, The Times -lehti harmitteli otsikossaan.
Hamiltonin kisan jälkeen kakkoskuskin asemastaan tekemä purnaus osui The Timesin mukaan kohteeseensa:
- Täysosuma ei ollut se, mitä hän sanoi, vaan se masentunut vaikutelma, jonka hän antoi puhuessaan. Tämä oli jälleen yksi draaman hetki tällä kiehtovalla kaudella ja se tuntui vedenjakajalta Hamiltonin lennokkaalla uralla.
Englantilainen The Sun oli samoilla linjoilla.
- Lewis Hamiltonilta kiellettiin mahdollisuus unelmadebyyttivoittoon Monacossa, kun McLaren määräsi hänet hidastamaan.
- Lewis määrättiin häviämään, saarivaltakunnan The Mirror kirkui.
Mirror muistutti, että tallimääräykset ovat lajissa kiellettyjä, mutta tallitaktiikat eivät.
- Eripura ympäröi formula ykkösiä sen jälkeen, kun Lewis Hamilton määrättiin ajamaan maaliin toisena Monacon Grand Prix'ssa, Mirror kirjoitti.
Saksalainen Bild-lehti rinnasti Monacon GP:n lähistöllä sijaitsevan Cannesin elokuvahumuun.
- Kultainen palmu jaetaan parin kilometrin päässä Cannesin elokuvafestivaaleilla. Kaksi hopeanuolta saivat jo sitä ennen kultaa Monte Carlon formulafestivaaleilla, Bild kirjoitti.
