Pakkaslunta pölisee tänään pitkin Etelä- ja Keski-Suomea.
Kuivaa pakkaslunta on sadellut Suomessa eilisaamusta alkaen. Meteorologi Liisa Rintaniemi kertoo, että sateet ovat aika vaatimattoman näköisiä tutkalla, mutta kyse on kuitenkin melko laaja-alaisesta lumentulosta. Lumisateet jatkuvat vielä pitkin päivää.
– Se haittaa ajonäkyvyyttä liikenteessä, lumi pölisee siellä edessä ajavan auton vanavedessä. Tuuli tuiskuttaa jo aurattujakin tieosuuksia umpeen, ja saattaa kinostaa lunta arvaamattomasti.
Koillistuulen tuivertamaa kuivaa pakkaslunta tulee Suomen etelä- ja keskiosassa paikoin sakeammin ja paikon kevyemmin.
– Ulkoilusää ei tänään ihan kauhean leppoisalta tunnu, kun tuo jäinen lumi siellä pistelee naamaan. Tuuli lisää merkittävästi pakkasen purevuutta.
Lue myös: Varoitus liikenteeseen: Ajokeli muuttunut huonoksi
Pohjois-Suomi sen sijaan on edelleen poutainen. Pilvisyys pyrkii hieman lisääntymään Etelä-Lapista alkaen ja se on päässyt miedontamaan pohjoisen kaikkein kireimpiä pakkaslukemia.
