Lotta Hintsa kerää rahaa syöpätutkimuksiin rankalla tempauksellaan.
Nykyään vuorikiipeilijänä tunnetun Lotta Hintsan elämä musertui neljä vuotta sitten, kun hänen isänsä Aki Hintsa menehtyi vain 58-vuotiaana. Hintsa sairasti pitkää vatsasyöpää.
LUE MYÖS: Lotta Näkyvä avoimena isänsä menettämisen jälkeen Me Naisissa: En ole varma riittävätkö voimani
Nyt Lotta laittaa kortensa kekoon keräämällä rahaa syöpätutkimuksiin. Hän kertoo tuoreessa Instagram-postauksessaan, että aikoo juosta sekä kävellä 24 tuntia Kuusamon Karhunkierrokselle kunnioittaakseen kaikkia syöpätaisteluja. Hän itse aikoo lahjoittaa yhden euron per juostu kilometri Roosa nauha -keräykseen.
Lotta lähtee liikkeelle keskiviikkona neljältä aamuyöstä. Urakka tulee päättymään torstain ja perjantain välisenä aamuyönä samaan aikaan. Tukijoukoissa hänellä on mukanaan äitinsä Marketta Hintsa.
Postaukseen Lotta julkaisi lukuisia kuvia isästään.
