ADHD-diagnoosien määrät ovat kasvaneet Suomessa kahdeksassa vuodessa pojilla noin kolminkertaisiksi ja tytöillä yli viisinkertaisiksi. Yleisimpiä lasten ja nuorten diagnoosit ovat Pohjois-Karjalassa, kertoo THL.
Lasten ja nuorten aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriön ADHD:n diagnoosit ovat yleistyneet Suomessa nopeasti, kertoo THL.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen rekisteritietojen mukaan ADHD-diagnoosien osuudet ovat kasvaneet kahdeksassa vuodessa pojilla noin kolminkertaiseksi ja tytöillä yli viisinkertaiseksi.
Lue myös: Kolme merkkiä lapsen ADHD:stä: Nämä oireet arjessa voivat paljastaa tarkkaavaisuushäiriön
Kun vuoden 2015 rekisteritietojen mukaan 7–17-vuotiaista pojista 2,9 prosentilla oli ADHD-diagnoosi, vuonna 2022 diagnoosin saaneiden osuus oli kasvanut 8,3 prosenttiin.
Tytöillä ADHD-diagnoosit yleistyivät samalla ajanjaksolla 0,7 prosentista 3,3 prosenttiin.
Viime vuoden alustavat tiedot osoittavat THL:n erikoistutkijan Miika Vuoren mukaan, että yleistyminen jatkui samansuuntaisena.
