Jackie Stewart aloitti formuloiden rataturvallisuuden puolesta kampanjoinnin vuonna 1966 Belgiassa sattuneen pahan ulosajonsa jälkeen.
LUE MYÖS: Formula ykkösten kalmansirkus teki tuhoja 1970-luvulla – suomalaisten vävy oli yksi uhreista
– Tajusin, että jos tämä on parasta mitä meillä on, niin sitten jotain on pahasti pielessä. Radoissa, autoissa, lääketieteellisellä puolella, palontorjunnassa ja pelastushenkilökunnassa oli vikoja, Stewart muisteli Grand Prix History -sivustolla.
Stewart mainitsi ratojen varsilla olleet nurmialueet, joiden jälkeen autot saattoivat osua puihin.
– Nykyajan nuoret eivät ymmärtäisi sitä. Se oli naurettavaa, Stewart jatkoi.
Stewartin taidot ja ajokalusto riittivät kolmeen maailmanmestaruuteen. Onni riitti siihen, että hän selvisi kilpaurastaan hengissä. Hän lopetti vuonna 1973, kun hänen ystävänsä Francois Cevert kuoli Yhdysvaltojen gp:n aika-ajossa rajun ulosajon seurauksena.
Kuolemanvaara oli tuolloin läsnä lajissa nykyistä vahvemmin.
– Menin ulos pysäköintialueelle yksin ja olin siellä varmaan tunnin. Kävin läpi asiaa. Sitten kuulutettiin, että ajamista jatketaan. Minun oli pakko, Emerson Fittipaldi kertasi Superswede-dokumentissa.
