Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronavilkku sai Traficomilta tunnustuksen tietoturvallisuudestaan – "Olemme erittäin ylpeitä tästä tunnustuksesta"

Julkaistu 09.12.2020 14:31

MTV UUTISET

Puhelinsovellus Koronavilkulle on myönnetty tietoturvamerkki, tiedottaa liikenne- ja viestintävirasto Traficom.

Tietoturvamerkki on takeena siitä, että sovelluksen tai laitteen tietoturvan perusominaisuudet ovat kunnossa.

– Olemme erittäin ylpeitä tästä tunnustuksesta. Tietoturvamerkki on hieno osoitus siitä, että Koronavilkun tietoturvaan tehty satsaus on onnistunut ja että Koronavilkkua voi käyttää turvallisin mielin, sanoo THL:n tiedonhallintajohtaja Aleksi Yrttiaho tiedotteessa.

Lue myös: Näin koronavilkkua parannetaan – sovelluksessa silti vielä ominaisuus, joka voi aiheuttaa virheellisiä ilmoituksia harvinaisissa tapauksissa: "Tälle emme voi mitään"

Tunnustusta myös älyvaloratkaisulle

Koronavilkun lisäksi Traficom myönsi tietoturvamerkin Signifyn Philips Hue -älyvaloratkaisulle.

Traficomin mukaan tämä on ensimmäinen merkin saanut ulkomainen kuluttajabrändi.

Tietoturvamerkki julkistettiin marraskuussa 2019. Sen ovat aiemmin saaneet muun muassa DNA:n Wattinen -älylämmityspalvelu ja LähiTapiolan Elämänturvasovellus.

Lisää aiheesta:

Koronavilkku jäi historiaan: Sovelluksen kehittäjä antoi kouluarvosanan kritisoidulle ja palkitulle työkalulle – "On tämä surullista"Koronavilkku-sovellus lakkaa toimimasta keskiviikkona – "Käytölle ei enää ole perusteita"Koronavilkku valittiin käyttökokemukseltaan parhaaksi mobiilisovellukseksiKoronavilkun kautta ilmoitettu yli 600 tartuntaa – tarkista sovelluksen päivitys, jotta et jää paitsi mahdollisesta varoituksestaKoronavilkku-sovellus on ladattu puhelimiin jo lähes 1,4 miljoonaa kertaaSuomi ottaa ensimmäisenä Euroopassa käyttöön älylaitteiden tietoturvamerkin – "Kuluttajien ei ole helppo erottaa turvallista laitetta turvattomasta"
KoronavilkkuTietoturvaKoronavirusTartuntatauditTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavilkku
  • 07.12.202217:27
    Kiina

    Kiina höllää mahdottomaksi käynyttä koronalinjaansa – Suomen suurlähettiläs: "Tarve on kytenyt jo jonkin aikaa"

  • 02.06.202210:34
    Koronavirus

    Koronavilkku jäi historiaan: Sovelluksen kehittäjä antoi kouluarvosanan kritisoidulle ja palkitulle työkalulle – "On tämä surullista"

  • 02.06.202205:33
    Koronarajoitukset

    Näin THL:n Salminen muuttaisi koronarajoituksia, jos voisi matkata ajassa taaksepäin

  • 01.06.202217:50
    Koronavirus

    THL:n Salminen koronasta: "Meillä olisi varmaan 10 kertaa enemmän kuolemia ja sairastumisia, jos rokotuksissa ei olisi onnistuttu"

  • 01.06.202217:03
    Koronavirus

    THL-ikoni Mika Salminen kaivoi povitaskustaan puhelimen ja poisti todellisen korona-ajan symbolin