Kansainvälinen autoliitto (FIA) menetti loputkin uskottavuuden rippeensä F1-kauden päätösosakilpailun tapahtumien myötä, eikä Mercedeskään varsinaisesti miltään sankarilta näytä, kirjoittaa MTV Urheilun Mikko Hyytiä.
LUE MYÖS: Lewis Hamiltonin uran päättymisellä spekuloidaan – Max Verstappen: "Sinun pitäisi ymmärtää"
LUE MYÖS: Kimi Räikkösellä lipesi aavikolla rajusti – Minttu-vaimon kuitti sai haastattelijan repeämään
F1-kausi 2021 lyötiin virallisesti pakettiin torstaina, jotakuinkin neljä päivää kauden viimeisen osakilpailun jälkeen. Mercedes päätti jättää valittamatta Abu Dhabin GP:n tapahtumista FIAn vetoomustuomioistuimeen, ja näin lajin kattojärjestö sai juhlia eilen järjestetyssä gaalassaan hyvillä mielin.
Se, että Mercedes päätti lähes kolmen vuorokauden harkinnan jälkeen jättää valituksen tekemättä, oli toki odotettua, mutta talli tuli silti nolanneeksi itsensä. Mercedeksen tiedotteeseen kirjattiin kauniita lauseita siitä, miten talli toimi nyt koko lajin, siis muidenkin tallien edun nimissä, vaikka todellisuudessa kaikki tietävät, että kulisseissa on tehty tämän viikon aikana jos jonkinlaisia lehmänkauppoja, joilla FIA sai Mercedeksen tanssimaan pillinsä mukaan.
Vai mistä kertoo se, että lajin parissa pitkään mukana olleet toimijat osasivat jo sunnuntai-iltana ennustaa, miten prosessi tulisi seuraavina päivinä etenemään?
Näin F1-maailma nyt vain sattuu toimimaan.
On toki totta, ettei Mercedeksellä olisi ollut FIAn vastaisessa taistelussa paljoakaan saavutettavaa FIAn alaisessa tuomioistuimessa, mutta ei sekään varsinaisesti vakuuta, että talli tyytyy nyt FIAn vakuutteluihin omasta, riippumattomasta tutkinnasta. Uskoo ken tahtoo.

