Koripallon EM-kisat Tampereella ovat olleet yleisömenestys. MTV Urheilun toimittaja Kasperi Kunnas ottaa hatun kouraan ja toteaa olleensa väärässä.
Vielä kaksi viikkoa sitten EM-kisojen lippukaupassa törmäsi yllättävään näkyyn. Suomen arkipeleihin oli myymättä vielä tuhansia tyhjiä paikkoja. Viikonlopun osalta halli oli täyttymässä komeasti, mutta muuten oli erikoisen hiljaista.
Päivitetään tilanne. Keskiviikon avausottelussa Ruotsia vastaan halli oli reilua tuhatta katsojaa vaille loppuunmyyty, mutta perjantaina ja lauantaina Susijengiä kannusti täysi tupa, 12 900 katsojaa. Maanantain Liettua-ottelu on lähellä myydä loppuun ja keskiviikolle Saksaa vastaan on sinnekin vain muutamia satoja lippuja jäljellä.
Komea loppukiri.
Lue myös: Susijengi jysäytti historiallisen tempun Tampereella – Lauri Markkaselta viileä lausunto: "Ihan aikataulussa"
Kirjoitin kaksi viikkoa sitten, ettei Susijengin ja Lauri Markkasen ympärillä oleva buumi näytä täyttävän katsomoita. Ihan joka paikkaa ei täyttänytkään, mutta on silti paikallaan ottaa hattu kouraan ja todeta, että olin väärässä.
Suomen ottelut ovat oma lukunsa, mutta erityisen vaikuttavaa on ollut nähdä, kuinka paljon katsojia Tampereella on ollut iltapäiväotteluissa. Heti avauspäivänä mentiin yli 4 000 katsojan, mutta eilen vasta tapahtuikin. Liettua-Saksa-ottelua seurasi paikan päällä yli 10 000 katsojaa. Miettikää, puoli kahdelta iltapäivällä alkaneessa ottelussa!

