Susijengin ja NBA-tähti Lauri Markkasen ympärillä oleva korisbuumi ei näytä täyttävän katsomoita Tampereella. Lippujen hinnat ovat katsojalle liian korkeita, kirjoittaa MTV Urheilun Kasperi Kunnas.
Olihan se yllätys.
Susijengin ympärillä pauhaava buumi on kestänyt jo yli vuosikymmenen. Lauri Markkanen on maamme ylivertaisin urheilutähti, joka pelaa todennäköisesti viimeistä kertaa koripallon arvokisoja Suomessa. Kaiken lisäksi joukkueella on aito mahdollisuus menestyä.
Silti lipunmyynti takkuaa. MTV Urheilun selvityksen mukaan Suomen otteluihin on vielä tuhansia lippuja myymättä. Syitä on monia.
Voidaan puhua otteluiden alkamisajoista. Pelkästään se karsii halukkaita katsojia, kun kaikki Suomen pelit päättyvät puoli yhdentoista aikoihin. Voidaan puhua siitä, kuinka koripallo on Suomessa lopulta pieni laji. Samanlaista fanimassaa ei vain ole kuin vaikkapa jääkiekossa ja jalkapallossa. Sekin voidaan sanoa ääneen, että Tampere ei ole houkuttelevuudessaan Helsingin tasoa (sori nyt vain Kale).
Mutta suurin syy myymättömiin lippuihin on raha, tietenkin.


