Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Elokuvasäätiön tuki on kivijalka, jota ei saa musertaa

1:57Elokuvien tekijät lähettävät suorat terveiset leikkauspäätöksiä tekevälle hallitukselleKatso myös: Elokuva-alan ammattilaisilta hätähuuto hallitukselle: Leikkaukset voivat olla suomalaiselokuvien kuolinisku.
Julkaistu 20.09.2025 07:30
Toimittajan kuva

Tanja Huutonen

tanja.huutonen@mtv.fi

Ymmärtämättömyyttä, huonoa lobbausta ja jopa elokuvalain rikkomista. Elokuva-alan ihmiset ovat nousseet barrikadeille, sillä hallitus ilmoitti budjettiriihessä leikkaavansa elokuvasäätiön tukea kolmanneksella, kirjoittaa kotimaantoimituksen päällikkö Tanja Huutonen. 

Hallitus ilmoittaa miljoonaleikkauksen eduskunnalle maanantaina. Moni toivoo, että kohtalokas päätös vielä peruttaisiin.

Elokuvasäätiön tuki kotimaiselle elokuvalle on ensiarvoisen tärkeä. Se on kuin kivijalka, johon koko elokuvan syntyminen ja tuotantoon saaminen perustuu.

Eikä kyse ole marginaalileffoista. Tuntematonta sotilasta tai Myrskyluodon Maijaa ei olisi tehty ilman säätiön tukea. Ei olisi Eero Aho esittänyt Rokkaa.

Tuntematon sotilas 2017 Akseli Kouki, Aku Hirviniemi, Eero Aho ja Jussi VatanenNäyttelijät Akseli Kouki, Aku Hirviniemi, Eero Aho ja Jussi Vatanen Tuntemattomassa sotilaassa vuonna 2017.

Lue myös: Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"

Elokuvasäätiö tukee ensinnäkin käsikirjoittajia, sen jälkeen jaetaan valmistelutukea ja lopulta tuotantotukea. Tämä tuki palautuu alan asiantuntijoiden mukaan valtiolle vähintään kaksinkertaisena muun muassa veroina.

Jos säätiö ei usko kotimaiseen tuotantoon ja tarinoihin, ei myöskään kansainvälistä rahaa tule. Eivätkä rahoittamaan lähde tv-kanavat, sponsoreista puhumattakaan.

Elokuvasäätiön toimitusjohtaja Lasse Saarinen kertoo esimerkin. 

– Amerikasta tuli soitto, jossa kysyttiin, annammeko tukea Sisu2-elokuvalle. Sanoin, että kyllä, yhden miljoonan. He vastasivat, että selvä, me annamme sitten yhdeksän miljoonaa.

Suomalaisten elokuvien hienosti alkaneelle kansainvälistymiselle ja ulkomaisten rahoitusten hankkimiselle säätiön tuen radikaali leikkaus olisi tyly loppu. 

Ei näytettäisi Tovea saksalaisissa leffateattereissa, ei olisi Berlinalessa Tytöt, tytöt, tytöt -elokuvia. 

AOP Näyttelijä Alma Pöysti elokuvassa Tove.

Lue myös: Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"

Suunniteltu noin seitsemän miljoonan leikkaus on kolmannes koko tuesta. Koskaan aiemmin ei ole näin suuresti heiluteltu saksia elokuva-alalla.

Myöskään elokuvan teon kerrannaisvaikutuksia ei ole osattu laskea. 

Kalevala – Kullervon tarinan kuvaukset olivat jättipotti Nurmekselle. Satakunta kuvauksiin osallistunutta tarvitsi majoitusta, ruokaa ja kuljetuksia monen kuukauden ajan. Työtä maakuntiin.

Lue myös: Kreeta Salminen järkyttyneenä hallituksen leikkauksista: ”Raivoa, vihaa, surua”

Elokuvasäätiö perustettiin 1970 pienen kieli- ja markkina-alueen tueksi. 

Elokuvalaki velvoittaa säätiötä tukemaan myös elokuvateattereita. Jos tukea ei tipu, kaatuvat pienet leffateatterit, joissa ohjelmistosta puolet on kotimaisia elokuvia.

Ja kaiken tämän lisäksi päätös veisi alan ammattilaisilta työt. Säätiön pikaisten laskelmien perusteella vaikutus olisi 200–300 henkilötyövuotta. Näyttelijöistä jo nyt 30 prosenttia on työttömänä.

Budjettiriihessä oli paljon leikkauskohteita. Elokuvasäätiön tuki oli vain yksi monesta, mutta Saarinen sanoo, että päättäjät eivät ymmärtäneet mitä tekivät. 

markus selin (3)

Kritiikkiä tulee myös omaan nilkkaan.

– Olemme epäonnistuneet poliitikkojen lobbauksessa. Viesti ei ole mennyt perille. He eivät tiedä, että me tuotamme valtiolle tuloja. Yksi euro tulee kahtena takaisin, tuottaja Markus Selin sanoo.

Surullista tässä on se myös se, että suomalaisten tarinat jäävät kertomatta. Seela Sella sanoo, että kulttuuri on ennaltaehkäisevää mielenterveystyötä. 

Kuinka monta kertaa leffailta onkin ollut illan pelastus, eivätkä ne omat huolet ja murheet enää tunnukaan niin suurilta.

Katso koko Uutisextra MTV Katsomosta. Ohjelma MTV3 -kanavalla tänään klo 19.10.

Lue myös: 

Elokuvasäätiö kauhuissaan elokuvarahoitukseen esitetyistä leikkauksista

Näyttelijä Elsi Sloanilta näyttävä hallituksenvastainen mielenilmaus suorassa lähetyksessä

Lisää aiheesta:

Mika Kaurismäki: Elokuvatuki palautuu Suomelle kaksinkertaisena – "Siitä huolimatta he haluavat leikata"Elokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"Kommentti: Voittavatko Purran sakset Aleksis Kiven? Kulttuuri ei ole luksuspalvelu vaan hädässä, ja tämä on vasta alkuaKulttuurivaikuttajat nousevat barrikadeille hallitusta vastaan: "Suurinta typeryyttä leikata itseltään juuret ja sydän"
ElokuvatKulttuuriPolitiikkaValtion budjettiOrpon hallitusEduskuntaRaha
Näyttelijä Alma Pöysti Tove Janssonina elokuvassa Tove.IMAGO/Capital Pictures/ All Over Press
"Olemme epäonnistuneet poliitikkojen lobbauksessa", arvioi tuottaja Markus Selin.
TV-ohjelmat
Työ
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • Eilen19:45
    Kulttuuri

    Mika Kaurismäki: Elokuvatuki palautuu Suomelle kaksinkertaisena – "Siitä huolimatta he haluavat leikata"

  • Eilen17:39
    Kulttuuri

    Elokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"

  • Eilen14:30
    Elokuvat

    Muistatko 90-luvun Vauva vapaalla -elokuvan? Flopanneesta leffasta tuli kulttiklassikko

  • ti20:55
    Pekka Strang

    Pekka Strangilta paljastus uutuuselokuvan kulisseista: "Se johti siihen, että loppupäässä ohjaaja piti korvatulppia"

  • 14.9.18:00
    Hallitus

    Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"