Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiina Lymi vaati ministeriä heti korjaamaan "silmittömän virheen" – "Tämä ei ole säästö, vaan tuhotaan toimiva ala"

11:15Tiina Lymi vaati ministeriä heti korjaamaan "silmittömän virheen" – "Tuhotaan toimiva elokuva-ala"Miten käy kotimaiselle elokuvalle leikkausten paineissa?
Julkaistu 23.09.2025 10:03
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Näyttelijä, ohjaaja Tiina Lymi vaatii hallitusta perumaan elokuva-alaan kohdistuvat miljoonaleikkaukset. Lymi kohtasi tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitien tiistaiaamuna Huomenta Suomessa.

Vaikka elokuva-alaan kohdistuvia leikkauksia on onnistuttu eilen tulleen tiedon mukaan pienentämään 7,8 miljoonasta eurosta 5,5 miljoonaan euroon, Tiina Lymin mielestä tilanne on edelleen katastrofaalinen.

– Minä sanoisin, että tämä ala lähestulkoon tuhoutuu, Lymi arvioi kaavailtujen leikkausten vaikutuksia elokuva-alaan.

Lymi huomautti, että valtion suomalaiseen elokuvatuotantoon tekemät investoinnit tulevat takaisin valtiolle vähintään 1,2–2-kertaisena huolimatta siitä, menestyykö elokuva vai ei. 

– Tämä ei ole säästö. Valtio ei säästä tässä mitään, vaan tuhotaan toimiva ala, Lymi sanoi.

Lue lisää: Kommentti: Elokuvasäätiön tuki on kivijalka, jota ei saa musertaa

Lymi toi esiin myös kotimaisen tuotannon katsojaluvut. Lymin mukaan esimerkiksi hänen ohjaamaansa ja käsikirjoittamaansa Queen of Fucking Everything -sarjaa on käynnistetty kymmenen miljoonaa kertaa. Myydyistä elokuvalipuista yli 30 prosenttia – maakuntateattereissa keskimäärin 70 prosenttia – on kotimaisen elokuvan lippuja.

– Nyt kun te olette hallituksessa tekemässä tätä asiaa, niin [kohta] niitä elokuvateattereitakaan ei enää ole, ja nekin ovat yrityksiä, jotka menevät konkurssiin, Lymi totesi vieressä istuvalle Talvitielle.

Lue lisää: Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset on kaikkien aikojen yritystukipuhallus

Talvitie huomautti, että päätös leikkausten kohdistamisesta taiteeseen ja kulttuuriin tehtiin "toisissa pöydissä". Lisäksi Talvitie sanoi, että elokuva-alalle olisi tulossa lisää rahoitusta tulevina vuosina. Tässä vaiheessa Lymi puuttui puheeseen.

– Anteeksi, olen tosi pahoillani, että keskeytän, mutta se, että saadaan jotain korvaavaa rahoitusta jostakin muutaman vuoden kuluttua, [niin] on ehtinyt tapahtua jo se, että ne rakenteet ovat hajonneet, Lymi totesi.

– Tuotantoyhtiöitä menee konkurssiin, tekijät valuvat muualle. Ei tehdä enää niitä sarjoja eikä leffoja. Ei se auta, että kahden vuoden päästä sitä rahaa tulee, Lymi jatkoi.

Lue lisää: Elokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"

Eilen tehty hallituksen budjettiesitys siirtyy seuraavaksi eduskunnan käsittelyyn. Jos muutoksia tulee, täydentävän budjettiesityksen vuoro on marraskuussa.

– Minun nähdäkseni tässä on tehty vain yksinkertaisesti silmitön virhe, ja nyt teillä pitäisi siellä hallituksessa olla välineitä korjata se virhe. Eikä ole minun tehtävä keksiä, miten se korjataan, Lymi totesi.

Lisää aiheesta:

Hallituksen kaavailemat leikkaukset "järisyttävän suuri" isku elokuvateattereille – lakkautukset uhkaavatKommentti: Elokuvasäätiön tuki on kivijalka, jota ei saa musertaaMika Kaurismäki: Elokuvatuki palautuu Suomelle kaksinkertaisena – "Siitä huolimatta he haluavat leikata"Elokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"Nyt puhuu perussuomalaisten kansanedustaja, joka leikkaisi vähemmän kulttuurista: "En olisi pahoillani"
ElokuvatKulttuuriTiina LymiOrpon hallitusHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • Eilen18:15
    Elokuvat

    Näin somessa muistellaan edesmennyttä Tomi Alataloa: "Ihana ihminen ja loistava näyttelijä"

  • Eilen17:42
    Politiikka

    Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset ovat kaikkien aikojen yritystukipuhallus

  • Eilen16:53
    Orpon hallitus

    Elokuva-alalta leikataan miljoonia suunniteltua vähemmän – ministeri yrittää pienentää summaa lisää

  • Eilen15:48
    Kuolleet

    Tomi Alatalon kuolinsyy julki

  • Eilen14:05
    Kuolleet

    Näyttelijä Tomi Alatalo on kuollut 44-vuotiaana